Tüpraş İlk Dijital İş İzin Sistemini Uygulamaya Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüpraş İlk Dijital İş Müsaade Sistemini Uygulamaya Aldı

 

 

Türkiye’nin gücünü emniyetli çalışma önceliğiyle kesintisiz bir halde karşılamayı sürdüren Tüpraş, dijital iş müsaade sistemini devreye aldı. Dijital iş müsaade sistemi iş süreçlerinde emniyet odaklı, şeffaf, takip edilebilir ve sürdürülebilir bir platform olarak tüm rafinerilerde uygulanıyor.

 

Türkiye’nin önder sanayi kuruluşu Tüpraş, geleceğin yeni iş alanlarına odaklanan Stratejik Dönüşüm Planı ve 2050’de karbon nötr bir güç şirketi olma gayesi kapsamında, sürdürülebilir rafinaj iş alanını destekleyen yenilikçi bir dijital uygulama başlattı. Şirket, Türkiye’de ve güç dalında bir unsur imza atarak ‘Dijital İş Müsaade Sistemi’ni hayata geçirdi.

 

Tüpraş’ın tüm rafinerilerinde devreye alınan ‘Dijital İş Müsaade Sistemi’ uygulaması ile üretim süreçlerinde emniyetli çalışmanın daha da güçlendirilmesi ve iş süreçlerinde standardizasyonun sağlanması hedefleniyor. 

 

Dijital ve yenilikçi uygulama sayesinde rafinerilerde bakım ve proje işleri kapsamında gerçekleştirilen, bilhassa kapalı alan girişleri, ateşli işler, güç izolasyonu gerektiren çalışmalar ve kaldırma işleri üzere yüksek risk potansiyeli olan aktiviteler; insan, ekipman ve ortam bileşenleri ile ayrıntılı bir halde standart olarak bedellendiriliyor. Bu değerlendirmeler sonucunda En uygun Uygulamalar (Best Practices) ve Alınan Dersler (Lessons Learned) referanslarıyla desteklenen tüm önlemler yerine getiriliyor, işlerin emniyetli bir halde tamamlanması sağlanıyor.

 

Kullanıcı dostu bir yazılımla çalışmaları alanda takip etmeyi mümkün kılan ‘Dijital İş Müsaade Sistemi’ Tüpraş’ın sürdürülebilirlik faaliyetlerini desteklemesi bakımından da ehemmiyet taşıyor.

 

Sistemin devreye alındığı ünitelerdeki uygulama ile iş planlaması, işin riskinin daha nitelikli kıymetlendirilmesi, eşzamanlı işlerin idaresi ve her an ulaşılabilir kayıt denetimi imkânı sağlanıyor.

 

Hem kâğıt hem iş gücü tasarrufu sağlayacak

 

Dijital iş müsaade sistemi uygulaması sayesinde Tüpraş’ın tüm rafinerilerinde yaklaşık 8 bin rafineri ve yüklenici çalışanı; alanda yapılan çalışmalarda risk değerlendirmelerini geliştirecek ve çalışma noktalarını sanal olarak takip edebilecek. Çalışmaları eşzamanlı yönetmeye imkân sunan sistem, müsaade onay-devir-askıya alma-kapatma süreçlerini standart ve çevik hale getirecek. 

 

Diğer yandan, verimlilik artışını destekleyecek yenilikçi bir model sunan sistemle artan risk düzeyine nazaran yetkilendirme yapılabilirken, departmanlar ortası bağlantı ve iş birliği güçlendirilecek.

 

Dijital iş müsaade sisteminin, Tüpraş’ın standart işletme operasyonları haricinde kalan günlük rutin dışındaki bakım, tamir, proje işleri ile rutin dışı işletme operasyonların emniyetli bir formda yapılmasını sağlayan bir denetim sistemi olduğunu belirten Tüpraş Teknik Emniyet Yöneticisi Pınar Çağdaş Duran: “Türkiye’de ve dalımızda ilk niteliği taşıyan bu yenilikçi uygulamamızı, üretim tesislerimizde bakım, proje çalışanlarımızın yanında yüklenici çalışanlarımız da kullanıyor. Dijital iş müsaade sistemi sayesinde farklı uygulamalar standardize edilerek, risk değerlendirmeleri faal iştirakle faal bir formda yapılarak, alanda uygulanacak denetim sistemleri proaktif olarak belirlenebiliyor. Tablet ve saha kioskları ile de kullanılabilen uygulama sayesinde yerinde kontroller ve gerekli süreçler süratli bir halde yürütülüyor, sürecin her kademesinde onay süreci daha aktif, süratli ve dijital bir hale geliyor. Böylelikle, iş emniyetinin artırılmasının yanında iş akışları da hızlanarak vakitten önemli manada tasarruf ediyoruz.  İş müsaade onay süreçleri için kullanılan araç, insan gücü ve ulaştırma hizmetlerinde ve fizikî arşiv gerektiren kâğıt bazlı iş izinlerinde güç verimliliği sağlamayı amaçlıyoruz. Dört rafinerimiz genelinde iş müsaade formu, sertifika ve kullanılan tüm doküman sayısı günlük olarak 4 bin 300 adet civarında. Her rafinerimizde binlerce çalışan ve onlarca departman bu dokümanlarla ilgili önemli bir emek ve efor sarf ediyor. Yenilikçi uygulamamızla sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamaktan ve oluşabilecek iş kayıplarının önüne geçerek, emniyeti güçlendirmekten ve verimliliği sağlamaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin