“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” New York’da Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir oburu 25 Eylül’de New York’ta gerçekleştirildi. ‘Türkiye: Sizin Sağlam Ortağınız’ temasıyla gerçekleşen resepsiyon, iki ülkeden iş insanları ve bürokratları bir ortaya getirdi. ABD’de 14 Eylül’de Vaşington’daki tertiple başlayan resepsiyonların ikincisi New York’ta da büyük ilgiyle karşılandı.  New York’ta gerçekleşen resepsiyonda iki ülke ortasındaki ekonomik bağlantılar, yatırım süreçleri ve yatırım fırsatları ele alındı. 

 

‘Global Türkler’in lansmanı yapıldı

T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, ABD programı kapsamında AmCham ile değerli bir lansman da gerçekleştirdi. Global ölçekte kendini kanıtlamış 60 ülkedeki 1000 Türk’ün yetenek haritasının ortaya konduğu ‘Global Turks par Excellence’ projesinin memleketler arası tanıtım toplantısı AmCham New York Forumu kapsamında gerçekleştirildi. 

 

New York’da gerçekleştirilen resepsiyona T.C. New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat’ın yanı sıra iki ülkeden de iş insanları ve bürokratlar iştirak gösterdi.

 

Resepsiyonda konuşan T.C. New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, Türkiye iktisadının koronavirüs salgını ve doğal afetler başta olmak üzere maruz kaldığı tüm risk ögelerine karşın istikrarlı büyümesini sürdürerek dirençli bir altyapıya sahip olduğunu kanıtladığını, bunun yanı sıra jeostratejik pozisyonu, ulaşım altyapısı, donanımlı ve vasıflı iş gücü sayesinde global şirketler için güçlü bir ortak olduğunu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Türkevi çatısı altında düzenlenen bu aktiflikle birlikte Türk ve ABD’li yatırımcılar için yeni işbirliği imkanlarının ve iştiraklerin doğmasını temenni ettiğini, iş insanları ve bürokratlar ortasında sağlanan etkileşimin iki ülke ortasındaki ekonomik bağları her alanda daha da geliştirmek için değerli bir fırsatlar doğurduğunu kaydetti.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat ise şunları söyledi: “Türkiye ve ABD, ticari ilgileri uzun bir geçmişe dayanan ve son yıllarda da çok daha güçlü bir ekonomik ve ticari iştirake dönüşen bağlara sahiptir. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Genel Heyeti toplantısı marjında gerçekleştirdiği görüşmelerinde ABD’li yatırımcılara vurguladığı üzere güçlü ve süratli büyüyen bir iktisat olan Türkiye; siyasi istikrarı, yetenekli ve rekabetçi yetenek havuzu, stratejik pozisyonuyla, global pazarlara erişim imkanı ve çağdaş lojistik altyapısıyla bir arada ABDli yatırımcılar başta olmak üzere memleketler arası yatırımcılar için inançlı liman olmayı sürdürüyor. 

 

Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki heyetle epeyce hareketli bir haftayı geride bırakırken katıldığımız programlarda yatırımcıların ilgisine yakından şahit olduk. Bu vesileyle geçen hafta Vaşington’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye Yatırım Yüzyılı resepsiyonumuzun devamı olarak bugün de ABD’nin iş ve finans merkezi olan New York kentinde Türkevi’nde bir ortaya gelmiş bulunuyoruz.

 

Bugüne kadar ülkemize 14 Milyar doların üzerinde direkt yatırım yapmış olan 2.000’den fazla ABD’li şirket ülkemizi bölgesel bir üretim, ihracat, lojistik, idare ve Ar-Ge merkezi olarak kullanmaktadır ve global tedarik zincirlerinin tekrar kurgulandığı bir periyotta Türkiye Yüzyılı’na girerken Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde   sürdürülebilir büyüme amaçlarıyla   “Türkiye sizin sağlam ortağınız!” sloganımızı hatırlatarak ülkemizde yatırıma davet ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin