Türkiye’nin Yeni ‘X’ projesi çok yakında…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yeni ‘X’ projesi gümbür gümbür geliyor. Yeni fikirleri ve yeni projeleri yapay zeka ortamında değerlendirip günümüz şartlarına uygunluğunu raporlayacak olan X-Birdy oluşumunu, Kurucusu Murat Baş duyurdu. 

Türkiye’de sesini duyuramayan mucitlerin sesi olmak için grubuyla geliştirdikleri yeni yapay zeka prototipi X-birdy’i yakın gelecekte çok duyacağız üzere duruyor. 

Peki sistem nasıl çalışıyor?
Öncelikle sistemin kuruluş gayesi; parlak fikirlerin mucidi her yaştan insanımızı, yeni fikirler üreterek ülke iktisadında hatrı sayılır bir hisseye sahip olmalarını sağlamak. 

Sistem bir mucidin yapay zeka platformu X-Birdy’e fikrini dahil etmesiyle başlıyor. Öncelikle yapay zeka algoritması fikrin gerçekleşebilme olasığını tahlil ederken pazardaki konumlandırmasına da odaklanıyor. Bir çok fon toplanabilecek mecradan aldığı kaynaklarla fonlanabilme olasığını da sentezleyen yapay zeka, sonuçta fikrin gerçekleşme yüzdeliğini ortaya koyuyor. 

Geçerli bir yüzdelik dilimine giren fikirler için öteki bir serüven başlıyor. 

X-Birdy’nin kurucusu olan Murat Baş liderliğindeki her biri pazarlama, görsel sanatlar ve bilgi tahlili konusunda uzman ekip arkadaşlarıyla birlikte tecrübelerini fikrin geliştirilmesi ve tutundurulması için danışmanlık vermeye başlıyor.

Bir fikrin oluşmasının akabinde tutundurulması da çok kıymetli. Birçok mucit, pazarlama konusunda ya yanlışsız kanallarla çalışamıyorlar ya da buna bütçeleri yetmiyor. X-Birdy projesiyle fikir geliştiricilere eser yahut hizmetlerini daha düzgün halde Küresel piyasaya aktarabilmeleri için imkan sağlanıyor. 

Kuluçka’dan çıkan fikirleri artık bir kuş misali uçurmanın vakti geliyor. 

Bu projenin kendini çok heyecanlandırdığını aktaran Murat Baş kelamlarına şöyle devam etti; “Çalışma hayatım boyunca bir çok firmanın proje idaresi, teknoloji, e-ticaret, eser ve iş geliştirme süreçlerinde hem yönetici hem CEO danışmanı olarak çalıştıktan sonra farkettim ki bu ülkeden küresel ölçekte kıymet kazanabilecek bir çok fikir çıkıyor. Yeniden bu süreçte gözlemlediğim hantal yönetimsel tertipler nedeniyle bu fikirler insanların egoları altında ezilip gidiyor. X-Birdy’i kurarken her yaştan insanın fikrine bedel vererek büsbütün matematiksel bilgileri tahlil edip, hakikat eseri gerçek pazarlarla buluştururken, yanlışsız takımla çalışmalarını sağlamayı amaçladık. Bu oluşum hem yapay zekanın analitik yapısından faydalanıyor hem de insan deneyiminin tecrübelerinden faydalanarak yeni dünya nizamının bir modülü olmayı hedefliyor.” dedi. 

Murat Baş, merkezi Houston Texas’ta bulunan şirketlerinin X-Birdy projesiyle bir başlangıç yapıp ellerindeki öteki projelerle de  adlarından kelam ettirmeyi istediklerini ekledi ve şöyle devam etti;  ”Çok sevdiğimiz bu ülkeye takımımla birlikte küresel ölçekte yarar sağlamayı amaçlıyoruz. Hiç bir vakit umudumuzu kaybetmeden bu ülkeye ve insanımıza sırtımızı dayayarak Atatürk’ün de dediği üzere “Millî kültürümüzü, muasır medeniyet düzeyinin üstüne çıkaracağız.” Bu hoş yolda umarım muvaffak olarak bu ülkenin kıymetlerini koruyup, yücelteceğiz.” diyerek kelamlarına son verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin