UNDP, Kilis’te 80 küçük işletmeye 180.400 ABD Doları tutarında “deprem sonrası toparlanma hibesi” dağıttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç tarafından finanse edilen program kapsamında, sarsıntıdan etkilenen 11 vilayette 4.500 küçük işletme desteklenecek

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO), Şubat ayındaki sarsıntılarda yıkılan yahut hasar gören 80 küçük işletmeye toplam 5.050.000 TL (180.400 ABD Doları) hibeyi bugün dağıttı. İsveç tarafından finanse edilen UNDP programı kapsamında, zelzeleden etkilenen 11 vilayette 4.500 küçük işletmeye, Kasım ayının ilk yarısında toplam 10 milyon ABD Doları hibe dağıtılacak. 

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton “Yıkıcı sarsıntılardan dokuz ay sonra bölgenin, gelecekteki refahın bağımlı olduğu toplumsal ve ekonomik faaliyetleri eski haline getirmekte zorluk çektiğini görüyoruz. Bu hibeler elbette tüm muhtaçlıkları karşılayamaz, lakin bizim maksadımız daha genel toparlanma faaliyetlerini hızlandırmaya katkıda bulunmak üzere küçük işletmelerde bir kıvılcım çakmak.” dedi. 

Ağustos 2023’te Kahramanmaraş’ta, bayanların yönettiği 257 işletmenin her birine ortalama 2.000 ABD Doları hibe verilen başarılı pilot teşebbüse dayanarak, UNDP zelzeleden etkilenen 11 ilin tümünü kapsayan müracaat daveti yayınlamıştı. Program, 10 ve daha az kişi çalıştıran işletmeleri maksat alıyor ve seçim sürecinin Kasım 2023 ortalarında tamamlanması planlanıyor.

Kilis’te ilk davete 260’dan fazla işletme başvurdu, 176’sı temel kriterleri karşıladı, 83’ü mülakata çağrıldı, sonuçta 80 müracaat seçildi. Hibe yararlanıcılarının yaklaşık yüzde 30’u bayanların yönettiği işletmelerden oluşuyor. Hibe ölçüsü 35 ila 200 bin TL ortasında değişiyor.

Hibe alan işletmeler küçük imalat firmaları, perakende dükkanları, restoranlar, eczaneler, dişçiler, hoşluk salonu ve kuaförler, mali müşavirler, emlakçılar, hukuk ofisleri ve hizmet danışmanları dahil tüm ekonomik kesimleri temsil ediyor. 

KİTSO Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı “Bu hibe programını kısa mühlet içinde uygulayabildiğimiz için çok memnunuz, yeniden de Kilis’te özel kesimin daha da fazla desteklenmesine gereksinim var.” dedi. 

Kilis’teki ödül merasimine, İsveç Büyükelçiliği’nden bir heyet de katıldı. 

Depremden etkilenen 11 ilin tamamında, hibe programına toplam 22.824 müracaat yapıldı. Seçim süreci sona erdiğinde, UNDP, hibe için başvuranlar ile toplam 15.000 mülakat yapmış olacak.

UNDP, hibe yararlanıcılarına ek olarak koçluk ve mentörlük dayanağı de veriyor. Ayrıyeten, sarsıntıdan etkilenen bölgede talebin yüksek olduğu birçok kısımda mesleksel eğitim sağlıyor. İsveç’in sağladığı mali dayanağı kullanarak, daha büyük bir afet toparlanma programının modülü olarak, depremzedelere bakım hizmetlerini yaygınlaştırmak ve zelzele bölgesinde atık idaresini uygunlaştırmak için çalışmalar yapıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin