Vestel, sürdürülebilir geleceğin ürünlerini IFA’da tanıtıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, sürdürülebilir bir geleceğin gereksinimlerini karşılamak maksadıyla geliştirdiği eserleri, Almanya’nın başşehri Berlin’de gerçekleştirilecek Memleketler arası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA 2023) dünya sahnesine çıkarttı. 

Türkiye’de bölümünün ihracat şampiyonu Vestel, bu yıl 31’inci defa Milletlerarası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA 2023) üstün teknolojili yeni jenerasyon eserleriyle yer alıyor. Vestel, 3 bin metrekare alana heyeti stant alanında bu yıl da tüketici elektroniği, beyaz eşyalar, akıllı eserler, elektrikli araç şarj aygıtları, profesyonel ekranlar, otomotiv ve batarya tahlilleri üzere pek çok kolda geliştirdiği eserleri dünya sahnesine çıkarıyor.

Bu yıl da fuarda akıllı teknolojilere sahip, ödüllü dizaynlara sahip eserlerle yer aldıklarının altını çizen Vestel CEO’su Ergün Güler, hayatı kolaylaştıran, erişilebilir akıllı eserler üreten, toplumsal ve çevresel yarar sağlayan bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla çıktıkları yolda sürdürülebilirliği tüm süreçlerine entegre ettiklerini belirtti. Şiddetli Grubu’nun sürdürülebilirlik stratejisi Akıllı Hayat 2030 kapsamında teknolojinin gücüyle tüm bedel zincirinde insan odaklı dönüşümü gerçekleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Güler, “Amacımız 2050 yılına kadar tüm bedel zincirinde net sıfıra ulaşmak ve sürdürülebilir geleceğin muhtaçlıklarını karşılayan tahliller geliştirmek” diye konuştu.

Özellikle son yıllarda üretimde güç verimliliği, yenilenebilir güç kullanımı, kaynak verimliliği ve su idaresine odaklandıklarını kaydeden GülerErdoğan, “Vestel bugün gelecek için, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir materyaller kullanan, tehlikeli kimyasallardan arındırılmış, sağlam, tamiratı kolay, güç ve su tasarruflu eserler tasarlıyor” dedi.

Vestel’in bugün beşeri sermaye geliştirme uygulamalarını, toplumsal cinsiyet eşitliğini, insan haklarını ve toplumsal faydayı temel prensipleri olarak benimsediğini vurgulayan Güler, “2021’de dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik teşebbüsü olan ‘Birleşmiş Milletler Global Prensipler Mukavelesi’nin (UNGC) imzacısı olduk. Sürdürülebilirlik seyahatimize geniş tedarikçi ekosistemimizi dahil etmek ve sürdürülebilir üretimi teşvik etmek emeliyle başlattığımız ‘Vestel Tedarikçi İzleme ve Geliştirme Programı’ ile tesir alanımızı genişlettik” sözlerini kullandı.

 

VeeZy’nin hudutları genişliyor

Güler, bu yıl fuarda tanıttıkları tüm akıllı eserlerin, Vestel’in sonlarını genişlettiği VeeZy ekosistemine dahil edildiğini söyledi. Yeni akıllı eserlerle birlikte artık bir ‘yaşam ekosistemi’ halini alan VeeZy üzerinden kullanıcılar televizyon, konut tipi elektrikli araç şarj aygıtı, beyaz eşya üzere eserleri tek bir uygulamadan yönetiyor.

İş ortaklarının, uygulama ekranından kullanıcıları kendi internet sitelerine yahut alışveriş sitesi temaslarına yönlendirmelerine imkân tanıyan VeeZy, kullanıcıların aylık güç tüketimlerini de denetim edebilmelerini sağlıyor. Vestel VeeZy akıllı ömür ekosistemini yurt içinde ‘EvinAklı’ ismiyle kullanıma sunuyor.

Vestel birebir vakitte geçen yıl, tüketicilere inançlı ve birlikte çalışabilir bir ilişkili konut ekosisteminde daha fazla seçenek sunma misyonuyla 2021’de milletlerarası önder teknoloji şirketleri tarafından kurulan Home Connectivity Alliance (HCA) platformunun idare heyeti üyesi olmuştu. Bu iş birliğiyle VeeZy uygulaması, IoT alanındaki standartlaşmayı sağlamak ismine dünyanın değerli teknoloji üreticilerinin de kullanımına sunuluyor. 

 

Dünyada bir ilk: Vestel, Samsung ve LG iş birlikleriyle, akıllı ömür ekosistemi kullanıcılara sunuluyor

Vestel, HCA üyeliği kapsamında ilk iş birliğini gerçekleştirdi. Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Samsung ile yapılan iş birliği kapsamında, HCA altyapısı kullanılarak, iki şirketin akıllı eser ve uygulamalarının entegrasyonu sağlandı. Buna nazaran, Vestel’in VeeZy uygulamasından Samsung’un tüm akıllı beyaz eşyaları ve Vestel’in ürettiği tüm akıllı beyaz eşyalar ise Samsung SmartThings taşınabilir uygulamasından karşılıklı olarak denetim edilebilecek. Öteki iş birliği ise yıl sonunda LG ile birebir kapsamda devreye alınacak. HCA altyapısı kullanan VeeZy ve LG ThinQ uygulamaları ile her iki firmanın da akıllı beyaz eşyaları karşılıklı olarak denetim edilebilecek. IoT ekosisteminin global bir paydaşı olmaktan gurur duyduklarının altını çizen CEO Güler, “Tüketicilere daha uyumlu, daha akıllı bir hayat tecrübesi sunma maksadıyla idare konseyinde yer aldığımız HCA çatısı altında ilk iş birliğimizi gerçekleştirerek dünyada bir prensip imza attık ve HCA altyapısını kullanarak Samsung ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Bu kıymetli teknolojik gelişme, akıllı hayat için de bir dönüm noktasını söz ediyor. Samsung ile entegrasyonumuzu takiben, yıl sonunda LG ile de entegre olacağız. ThinQ uygulaması üzerinden, kullanıcılara akıllı konut araçlarını kullanabilecekleri bir konfor alanı yaratacağız. Akıllı aygıtların vaadi tek başına değil, bağlanabilirliğin yüksek düzeyde olduğu yeni bir tecrübe sunmak. Bu aygıtlar hayatımıza gireli hayli vakit oldu. Lakin, farklı marka eserlerin birlikte çalışabilmesi kritik bir eşikti. Artık sahip olduğumuz teknolojiyle yeni bir periyot başlıyor. Bu yeni devrin değerli bir paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

Rekabetçi EVC tahlillerimiz artıyor

Sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında elektrikli araç kullanımın yaygınlaşması maksadıyla elektrikli araçlara şarj tahlilleri sunan Vestel, bu yılki IFA’da da elektrikli araç şarj ünitelerine (EVC) geniş yer verdi. Fuarda EVC01, EVC04, EVC06, EVC10 ve EVC3HP üzere eserlerin yanı sıra elektrikli bisiklet bataryaları, telekom ESS bataryası, konut güç depolama tahlilleri ve 2024 yılında kullanıma sunulacak konteynerli güç depolama sistemi yer aldı. Vestel EVC’leri yapılan küresel iş birlikleriyle halihazırda Avrupa’nın elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında kritik rol oynarken, tüm batarya tahlilleri ile bireylerin yeşil ekosisteme katkıda bulunmasını sağlıyor.  

Güneş gücüyle konutta yeşil enerji

Vestel’in fuarda sergilediği konut güç depolama tahlilleri, meskenlerde kurulan güneş panellerinin ürettiği fazla enerjiyi verimli biçimde kullanmayı sağlıyor. Depolanan güç istendiğinde yahut rastgele bir elektrik kesintisi durumunda tüm elektronik aygıtları meselesiz formda kullanmaya imkan tanıyor. 

Modüler tasarımı, tüketici gereksinimleri kapsamında kolay heyetim ve farklı kapasite seçenekleri sunan Vestel, konut güç ve invertör tahlilleri, süratli şarj, uzaktan kumanda ve modül düzeyini optimize eden özellikleri ile hem inançlı hem de uzun ömürlü bir güç seçeneği sunuyor.

 

Evlerde besin israfına son

IFA’daki 3 bin metrekarelik devasa Vestel alanında bu yıl güç ve su verimliliği sağlayan ve besin israfını önleyen çok sayıda eser ve teknoloji öne çıktı. 

Bunlar ortasında asgarî güç tüketen ve sessiz performans sergileyen A Sınıfı 60cm No Frost Kombi Buzdolabı Ailesi, besinlerin raf ömürlerini ortalama sekiz kat artıran  Vakum Teknolojili Buzdolabı, yoğurt, ekmek hamuru, kefir, sirke ve turşu üzere farklı yiyecek ve içeceğin zahmetsizce fermente edilmesini sağlayan  Maya Buzdolabı, besinlerin besin bedelini korumak için güneş ışığını simüle eden VitaMod, sensörleri ve akıllı takip sistemi ile depolanan besinlerin yükünü, son kullanma tarihlerini ve tazelik düzeylerini hakikat biçimde izleyebilen IntelliShelf teknolojisi ilk dikkat çekenler oldu.

Buzdolabındaki yumurtaların envanterini ve tazeliğini takip etme zahmetinden kurtaracak bir öteki teknoloji ise IntelliEggControl. Bu teknolojiye sahip eserlerde yer alan sensörler sayesinde her bir yumurtanın raf ömrünü izlemek mümkün. 

DuoMode Teknolojisi buzdolabı dondurucu bölmesi kullanımında esneklik sağlıyor. Bu teknolojiyle kullanıcı, gereksinimine nazaran dondurucu ve soğutucu ortasında geçiş yapabiliyor. 

 

‘Epochal’ ile besin israfı azalıyor

Çok fonksiyonlu yapısı ve şık dizaynıyla eşsiz bir eser olan Epochal, Vestel’in IFA’da en çok dikkat çeken teknolojilerinden biri oldu. Tabir yerindeyse ‘hepsi bir arada’ konseptinde tasarlanan eser, fermantasyon, soğutma ve kiler saklama işlevlerini bir ortaya getirerek mutfaklarda keyifli bir tecrübe vadediyor. Vestel’in üstün soğutma ve fermantasyon teknolojisini bir ortada sunan eserin en öne çıkan özelliği kiler işlevi. Bu özellik, bakliyat ve gibisi besinlerin daha uzun müddet taze ve lezzetli kalması için harika saklama şartları sağlıyor. Ephocal, besin israfını önleyerek sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak.

360º Taze Hava Teknolojisi ise homojen sıcaklık dağılımı sağlayarak buzdolabının her köşesinin eşit soğutulmasını sağlarken, nem düzeyini yüzde 90’a kadar koruyarak meyve, zerzevat ve çabuk bozulan yiyecekleri 21 güne kadar taze tutmak için optimum ortamı yaratıyor.

Buzdolabında IntelliColdZone bölmesi, et, balık vb besinlerin yarı donmuş olarak 3 haftaya kadar taze kalmasını sağlarken buzdolabından çıkarıldıklarında çözdürülmeye gerek kalmadan kullanılabilmesine imkan sağlıyor.

 

Teknolojiyi bir üst düzeye taşıyan TV çözümleri

Vestel’in bu yılki IFA’da en çok ilgi gören eser ve teknolojileri ortasında TV’ler de yer aldı. TV platformları alanında öncü Amerikan içerik platformu TiVo takviyeli Vestel’ler, izleyicilerine sürükleyici bir izleme tecrübesi sunan Vestel OLED TV, klâsik TV’lere nazaran daha fazla art aydınlatma bölgesiyle karmaşık ve hassas bir imaj üreten MiniLED TV, DC1-P3 renk gamının yüzde 95’ini kapsayan, daha kesin tanımlanmış ve gerçekçi renkler üreten Vestel Quantum Dot TV, 7680×4320 piksele sahip 8K TV, esirgeyici kılıf içinde taşınabilen ve pille çalışan Vestel Taşınabilir TV, Z Kuşağı’nın taşınabilir hayat üslubuna uygun halde tasarlanan ‘TV with ME’, IMAX ve DTS’nin en güzellerini buluşturan IMAX Enhanced teknolojisi ve kullanıcılarının uzaktan kumandalarını almadan her odadaki izleyiciler için manzara kalitesi tecrübelerini her an akıllı halde optimize etmesine imkân tanıyan Dolby Vision IQ teknolojisi ziyaretçilerin büyük beğenesini kazandı.

 

Kurutma sırasında oluşan suyu yıkamada kullanıyor

Vestel bu yıl fuarda yıkayıcı kümesi eserleri ve teknolojileriyle de dikkat çekti. Çamaşır kurutma süreci sırasında yoğuşan suyu değerlendirmeye imkan tanıyan Su Geri Kazanım Sistemi, bireylerin su ayak izini azaltmalarına dayanak olacak. Bu teknolojiyle, kurutma makinesinde biriken yoğuşmuş suyun çamaşır makinesinde tekrar kullanılması sağlanıyor.

 

Su kaynaklarını koruyan Aqua Mikrofiber Filtre ile plastik atıklar filtreleniyor

Yıkama sırasında ortaya çıkan ve su kaynakları için tehdit oluşturan plastik mikrofiberleri yakalayan Mikrofiber Filtre, su ve deterjan karışımını 20 farklı noktadan çamaşırlara püskürterek daha verimli bir yıkama sunan Hydroboost teknolojisi, her yıkamadan evvel deterjan ve yumuşatıcı ekleme gereksinimini ortadan kaldıran Dose-On teknolojisi, durulama kademesinde kullanılan suyu depolayıp bir sonraki  yıkamada kullanmaya yarayan Waterbox teknolojisi, sürdürülebilirliği ana odak noktasına alan yeni G Serisi çamaşır makineleri öne çıkan eser ve teknolojiler. G Serisi birebir vakitte tasarım konusunda da argümanlı. Eşsiz bir yıkama tecrübesi için tasarlanan denetim panelleri ve tambur deseni bulunduğu alana başka bir hava katarken, A sınıfına nazaran yüzde 50’ye varan önemli bir oranda güç tasarrufu sağlayan Rainfall Teknolojisi ile donatılmış.

 

İşlenmemiş plastik kullanımı her yıl daha da azalıyor

İklim değişikliğiyle birlikte etrafa yönelik en büyük tehditlerden biri olan plastik kirliliğine karşı, 2020- 2023 yılları ortasında, Türkiye’deki İş Dünyası Plastik Girişimi’nin (İPG) bir modülü olarak 10 bin 799 ton plastik azaltmayı taahhüt eden Vestel, ilk çalışmalarıyla çalışmalarıyla 2021 – 2022 yıllarında 9 bin 735 ton işlenmemiş plastik azaltımı gerçekleştirdi. Vestel buna ek olarak, beş ton plastiği; zeytin çekirdeği atıklarından oluşan biyolojik bazlı plastiklerle değiştirdi.

 

Kırışıklık azaltan Sonic Steam Teknolojisi

Fuarda kurutma sırasında kırışıklıkların azalmasını sağlayan Sonic Steam teknolojisi, geleneksel sistemlere kıyasla yüzde 30 daha süratli kuruma mühleti sunan Thermojet özelliği, her kurutmadan sonra paklık gereksinimini ortadan kaldıran ActiveLintClean teknolojisine sahip kurutma makineleri de büyük ilgi gördü. Tüm eserlerinde olduğu üzere Geri dönüştürülmüş plastik kullanım oranı artırılarak üretilen çamaşır kurutma makineleri Vestel’in sürdürülebilirliğe ve etraf dostu tahliller yaratma maksadıyla de ahengini gösteriyor.

 

A sınıfını geride bırakan bulaşık makinesi

Vestel’in Isı Pompası Teknolojisi ile donatılmış bulaşık makineleri, günümüzde en yüksek güç verimliliği tabir eden A sınıfını geride bırakarak ekstra yüzde 20 daha az enerji kullanımı imkanı sunuyor. Self Heating Teknolojisi ise, bulaşık makinesindeki durulama suyunda bulunan ısı gücünü kullanarak sürdürülebilir bir kurutma performansı yaratıyor, böylece hiçbir güç boşa harcanmıyor. Vestel’in Dose-On teknolojisi bulaşık makinelerine de entegre edildi. Bu sayede her yıkamada deterjan eklemeye gerek kalmadan, kir ve yükleme düzeyine nazaran gereksinim duyulacak kadar deterjan kullanımı yapılıyor.

 

Yüzbinlerce ağaç kurtarıldı

Çevresel etkiyi en aza indirme amacıyla ambalaj dizaynını daima olarak geliştiren Vestel, bu kapsamda plastik bazlı ambalaj gereci olan EPS kullanımını azaltarak, geri dönüştürülebilir ve yaklaşık 3,5 kat daha az güç gerektiren karton asıllı gereçlere geçiyor. 2022’de EPS kullanımını 36 ton azaltmayı başaran Vestel, tıpkı devirde toplam 22 bin 155 ton geri dönüştürülmüş karton kullanarak 376 bin 635 ağacın kesilmesini de önledi. 

 

IFA’da vazife teslimi: Turan Erdoğan, CEO’luk vazifesini Ergün Güler’e devretti

Vestel üst idaresinde vazife değişimi yaşandı. Son 10 yılı CEO’luk vazifesi olmak üzere tam 35 yıldır Vestel Şirketler Grubu’nda kritik vazife ve sorumluluklarda bulunan Turan Erdoğan, 1 Eylül günü prestijiyle misyonu Vestel Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ergün Güler’e devretti. 

Gelecekte Vestel İdare Konseyi Başkanı Başdanışmanı olarak şirkete katkı sunmaya devam edecek olan Erdoğan, “Vestel bünyesinde 35 yıldır vazifede bulunduğum müddet boyunca hem ülkemizin hem kesimimizin gelişimine katkı sunma maksadı taşıdım. Şirketimiz bu mühlet içinde global bir teknoloji şirketi olma yolunda çok kıymetli adımlar attı. Ülkemizin ismini dünyanın dört bir yanına taşıma gururunu yaşadık. Bugün yeniden uzun yıllardır Vestel bünyesinde değerli misyon ve sorumluluklar üstlenen, son 11 yıldır Vestel Ticaret A.Ş.’nin genel müdürlüğünü yürüten Sayın Ergün Güler’e misyonu devrediyorum. 24 yıl boyunca Vestel’in gelişiminde değerli rol oynayan kritik misyonlarda bulunan Güler’in, sahip olduğu birikim ve deneyimle yeni başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi.

Vestel CEO’su Ergün Güler ise, “Vestel çatısı altında misyon yaptığım 24 sene boyunca Sayın Turan Erdoğan ile yakın çalışma imkanı buldum, değerli kilometre taşlarına eşlik ettim. Bugün IFA üzere bölümümüz ve şirketimiz için büyük ehemmiyet taşıyan bir tertipte, Sayın Turan Erdoğan üzere dalın değerli ve saygın bir isminden misyonu devralmaktan ayrıyeten memnunluk duyuyorum. Vestel, global arenada ismini teknoloji ve tasarım yetkinlikleriyle duyurmuş, dünya standartlarının ötesinde üretim anlayışıyla 163 ülkeye ihracat yapan, şirketin her kademesi ve üretimin her basamağında sürdürülebilirlik unsurları doğrultusunda hareket eden, marka kıymetini istikrarlı bir formda yükselten küresel bir marka. En öncelikli gayem sahip olduğumuz muvaffakiyet grafiğini korumak, ülkemizin en bedelli ilk 3 markasından biri olarak ismimizi tepeye yazdırmak ve yenilikçi çalışmalarla global marka yolcuğumuzu üst düzeylere taşımak” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin