Visa, daha sürdürülebilir bir dünya için perakende markaları ile yeni iş ortaklıklarını duyurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Visa Dönüşüm İktisadı Davranış İçgörüleri Laboratuvarı (Recommerce Behavioral Insights Lab); tüketicilerin döngüsel iktisada geçişlerini kolaylaştırmak ve sürdürülebilir tüketici tercihlerini desteklemek emeliyle, H&M Group markası COS, United Repair Centre, Mindworks, Twig ve Ellen MacArthur Vakfı ile iş birliğini duyurdu. 
  • Araştırmalar tüketicilerin %92’sinin sürdürülebilir bir hayat yaşamak istediğini, lakin sadece %16’sının bu tarafta somut olarak davranışını değiştirdiğini ortaya koyuyor.  

 Visa, Dönüşüm İktisadı Davranış İçgörüleri Laboratuvarı’nın (Visa Recommerce Behavioral Insights) perakende bölümü ile geçekleştirdiği ilk iş birliğini duyurdu. İş yerlerinin tüketicilere dönüşüm iktisadına geçişte nasıl dayanak verebileceğini araştırmak ve paylaşmak üzere hayata geçen Visa Dönüşüm İktisadı Davranış İçgörüleri Laboratuvarı’nın ilk iş ortakları H&M Group’un COS markası, United Repair Centre, Mindworks, Twig ve Ellen MacArthur Vakfı oldu. 

İkinci el satış pazarı ve giysi tadilatı konusunda içgörüler araştırılacak

Tüketicilerin %92’si daha sürdürülebilir bir ömür sürmeyi isterken yalnızca %16’sının buna yönelik somut adım attığı bir dünyada, Visa’nın perakende markaları ile kurduğu iş birliği, niyet ile aksiyon ortasındaki farkın giderilmesine yönelik tahliller üzerine çalışacak. 

Moda sanayisinin döngüselliğe geçişinde değerli bir yere sahip olan ikinci el satış pazarı her geçen gün büyüyen bir alan. Bununla birlikte, Avrupa’da tüketicilerin sırf %47’si yılda bir kere ikinci el satış faaliyetinde bulunuyor. Bu nedenle, birçok marka hala bu alanda tüketicilerin ilgisini, onları harekete geçiren ögeler ile karşılaştıkları manileri anlamaya çalışıyor. İlk etapta COS, tüketicileri ikinci el satış pazarına çeken ve iştirakini artıran ögeleri araştıracak.

United Repair Center ise tüketiciler için giysi tamiri konusundaki pürüzleri ve giysi tamir hizmetlerinin herkes için nasıl daha erişilebilir ve yararlı hale getirilebileceğini araştıracak.

Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin: “Avrupa’da olduğu üzere ülkemizde de tüketiciler daha sürdürülebilir bir hayat dilek ediyor, lakin bunu hayata geçirecek adımları atmakta zorlanıyorlar. Dünyanın önde gelen ödeme ağlarından biri olan Visa, tüketicilerin daha sürdürülebilir tercihler yapmasına yönelik hizmetler geliştirmek için eşsiz bir pozisyonda yer alıyor. Kısa müddet evvel duyurduğumuz Dönüşüm İktisadı kavramı, daha sürdürülebilir bir iktisat için 6 temel tüketim formunu kapsıyordu: Kirala, yine doldur, tamir et, tekrar dağıtıma sok, ikinci el sat ve kullanım ömrü tamamlandığında iade et. Visa Dönüşüm İktisadı Davranış İçgörüleri Laboratuvarı, bireyleri bu alanlarda harekete geçirecek motivasyon noktalarını belirlemeyi hedefliyor. Bu sayede giysi bölümünde sürdürülebilir modanın tercih edilmesini ve tüketicilerin döngüsel iktisada geçişlerini hızlandırmayı hedefliyoruz“ dedi.

Sonuçlar açık raporlar aracılığıyla paylaşılacak

Çalışmalar, değişen tüketici davranışlarını tetikleyen faktörlerin daha yeterli anlaşılmasını sağlamak için online ve fizikî mağaza ortamı üzere farklı ortamlarda yürütülerek; görünürlük, erişim ve satın alınabilirlik üzere başlıklara odaklanacak. Elde edilen bulgular, kendi döngüsel modelini kurmak isteyen iş yerleri tarafından da kullanılabilmesi için açık kaynaklı olarak indirilebilir raporlar aracılığıyla sunulacak. 

Projenin öteki iş ortakları olan Ellen MacArthur Foundation Vakfı’nın döngüsel tasarım, Twig’in fintech ve ikinci el satış, Mindworks’ün ise davranış modeli tasarımı alanındaki tecrübe ve bilgi birikimlerinin, çalışmalarda edinilen içgörülerin sürdürülebilirlik alanında somut aksiyonlara dönüştürülmesinde değerli rol oynaması bekleniyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin