Yıldız Holding verimlilik, dijitalleşme ve insan odağında tüm paydaşlarıyla birlikte değer yaratmaya devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İsrafsız Şirket” çalışma modelini tüm faaliyetlerinin odak noktasında tutan Yıldız Holding, 6’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. İlk kere bağımsız teminat beyanı bulunan raporda Yıldız Holding ve şirketlerinin besin israfını tedbire, atık idaresi, karbonsuzlaşma, güç ve su verimliliği alanlarındaki öncü çalışmalarının yanı sıra çalışanlardan paha zincirine, toplumsal yarardan inovatif iş modellerine ortaya koyduğu tesire yer veriliyor. Yıldız Holding İdare Konseyi Başkan Yardımcısı ve CEO’su Mehmet Tütüncü, “‘Bu Dünya Bizim’ yaklaşımıyla verimlilik, dijitalleşme ve insan odağında tüm ekosistemimizle birlikte dönüşerek paha yaratmayı hedefliyoruz” dedi. 

Yıldız Holding, “Bu Dünya Bizim” çatısı altında “Doğanın Geleceği İçin Çalışmak”, “Paydaşlarla Birlikte Güçlenmek” ve “Geleceğe İlham Vermek” odak alanlarındaki çalışmalarını yürütürken sürdürülebilirliğin ötesine geçen sistem dönüşümü anlayışını benimsiyor. 

Holding’in 6’ncı sürdürülebilirlik raporunda; Ülker Bisküvi, Kerevitaş, Şok Marketler, pladis, Adapazarı Şeker, Aytaç Besin ve Bizim Toptan’ın kesimi dönüştüren uygulamalarına ve iş birliklerine yer verildi. 2050 yılında tüm kıymet zinciri üzerinde net sıfır karbon emisyonu maksadı doğrultusunda karbonsuzlaşma seyahatine devam eden Yıldız Holding, ilk olarak pladis’de hayata geçirilen ve Kerevitaş ile devam ettirilen karbonsuzlaşma inisiyatifini başka şirketlerine de taşıma maksadıyla operasyonlarını yürütüyor. 

 

“Tüm ekosistemimizle birlikte dönüşerek bedel yaratmayı hedefliyoruz”

Yıldız Holding İdare Konseyi Başkan Yardımcısı ve CEO’su Mehmet Tütüncü, besin ve perakende bölümlerinde faaliyet gösteren şirketlerimizle besin israfının önlenmesi, atık idaresi, karbonsuzlaşma, güç ve su verimliliğini artırma mevzularında sorumluluk alarak döngüsel iş modelleri ve uygulamalarını hayata geçirdiklerini söyledi. Tütüncü, ‘Bu Dünya Bizim’ yaklaşımıyla verimlilik, dijitalleşme ve insan odağında tüm paydaşlarıyla birlikte paha yaratmayı hedeflediklerini tabir etti. “Bir yandan bu bahislerde farkındalık oluşturmak için çalışırken, diğer yandan etki ettiğimiz geniş ekosistemde dönüştürücü bir role sahip olduğumuzun şuuruyla hasattan tüketime kadar her kademede israfı azaltmaya yönelik etkili uygulamalar geliştiriyoruz” dedi. 

 

Döngüsel İktisada Katkı

Yıldız Holding ve şirketleri besin israfını tedbire, atık idaresi, karbonsuzlaşma, güç ve su verimliliği alanlarındaki çalışmalarıyla milyonlarca TL’lik tasarruf elde edilmesini sağlayarak hem Türkiye iktisadına hem de tabiata kıymetli katkılarda bulundu.

Ülker Bisküvi, israfsız şirket modeliyle faaliyet göstererek, sürdürülebilir ham unsur tedariki için buğday, fındık, kakao özelinde projeler geliştiriyor. Uzun soluklu projesi Aliağa Bisküvilik Buğdayı’nı Ekim 2022 itibariyle eserlerinde kullanmaya başladı. Elektrik gücü tüketiminin yaklaşık yüzde yüzde 43’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılayan Ülker, sera gazı emisyonlarını denetim altına alarak, “2050’ye kadar net sıfır şirket” olmak için çalışmalarına devam ediyor.

Kerevitaş, ambalaj azaltımı projeleriyle 5.9 milyon TL’lik, atık idaresiyle 8.6 milyon TL’lik tasarruf  elde etti.

ŞOK Marketler, sera gazı emisyonu ve su tüketimini en aza indirgemek maksadıyla 2022 yılında uygulamaya aldığı “Mağaza Güç Verimliliği” projesi kapsamında yüzde 15’e varan güç tasarrufu sağladı.  

Aytaç Gıda, besin israfının engellenmesi ismine besin atıklarının geri dönüşümü projelerini gerçekleştiriyor. 2022 yılında yaklaşık 1.5 ton besin geri dönüştürüldü.

Adapazarı Şeker, su risklerine ait bir tahlil gerçekleştirdi ve bu tahlilin sonuçlarını karar alma ve tedarik süreçlerine entegre etti. 

Bizim Toptan, emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğiyle uğraş için yenilenebilir güç yatırımları kapsamında Gebze mağazasında güneş gücü sistemini devreye aldı. Yapılan bu yatırım ile Bizim Toptan mağazadaki elektrik gücü muhtaçlığının tamamını yenilenebilir güçten karşılıyor.

 

Yönetici kademesindeki bayan oranı yüzde 30’u aştı

Yıldız Holding, fırsat eşitliği ve kapsayıcılık alanında Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (UN Women) ile yakın bir iş birliği içinde çalışıyor, tüm kademelerde ve bedel zincirinde fırsat eşitliğini sağlamaya odaklanıyor. Holding şirketlerinde ve tedarikçilerde bayan istihdamı destekleniyor. Holding bünyesinde yönetici kademesinde bayanların oranı yüzde 30’u aşarken, şirketlerin ve holdingin idare şuralarının yaklaşık yüzde 20’si bayanlardan oluşuyor. Holding’in UN Women’ın desteklediği Bayan Girişimciliğini Hızlandırma Programı ile de uzun soluklu iş birliği bulunuyor. 

 

Teknolojik yatırıma devam

Ar-Ge ve inovasyona da tam dayanak veren Yıldız Holding, yenilikçi iş yapma formlarına yatırım yapıyor. Holdingde dijital inovasyon odaklı Ar-Ge çalışmalarını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Yerinde Ar-Ge Merkezi” statüsü alan Yıldız Tech gerçekleştiriyor. Yıldız Ventures ve Beğenilen Tech Ventures da besin ve perakende teknolojileri bölümlerindeki geleceğe ilham veren sorumlu teşebbüslere odaklanıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin