2 Ekim’de Başlayacak Olan 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası İçin Geri Sayım Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finans kesiminin en kapsayıcı meslek örgütü Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası için geri sayım başladı.  Bu yıl yedincisi yapılacak olan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin teması, Cumhuriyetin 100. yılı olması nedeniyle ‘Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında Güçlü Sermaye Piyasaları, Güçlü Türkiye’ olarak belirlendi. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve Dünya Yatırımcı Haftası, dünya ve Türkiye gündeminde yer alan hususları, finans dalının önde gelen önderleri, ünlü akademisyen ve uzmanlarla ele alınacak kapsamlı etkinliklerle gerçekleştirilecek. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun desteklediği, 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası panelleri 2-6 Ekim 2023 tarihleri ortasında çevrim içi olarak sanal platform üzerinden izlenebilecek. 

 

“Sağlıklı Yatırım Bilgiye Dayalı ve Uzun Vadeli Bakış Açısı İle Mümkün”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği İdare Heyeti Başkanı İbrahim Öztop, Türkiye sermaye piyasalarında gerek arz, gerek talep tarafında son yıllarda katlanarak artan ilgiyle tarihi rekorların kırıldığı bir devrin yaşandığını hatırlattı. Öztop, “Geldiğimiz noktada hisse senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 7 milyon 350 binleri aşarak rekor düzeylere çıktı. Bilhassa pandemi ve sonrasında sermaye piyasalarına olan yatırımcı ilgisinin katlanarak büyümesi ve yeni yatırımcılar içerisinde gençlerin ve bayanların yoğunlukta olmasını kesimimizin ve ülkemizin geleceği açısından değerli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz” dedi. 

 

Sermaye piyasası araçlarının getiri sunduğu üzere yüksek riskler de içerdiğini hatırlatan Öztop, sağlıklı bir yatırımın bilgiye dayalı ve uzun vadeli bir bakış açısı ile mümkün olduğuna dikkat çekti. Öztop, “Gerek global piyasalar gerek ülkemiz sermaye piyasalarında oluşan tecrübe; sermaye piyasalarında yatırımın şuurlu bir biçimde ve uzun vadeli yapıldığında yarar sağladığını gösteriyor. Yatırımcılarımıza tekrar hatırlatmak isterim ki, yatırım yapacağınız eserleri güzel tanıyın, vade ve risk profilinizi yanlışsız belirleyin, yatırımlarınızı çeşitlendirin, finansal bilgi ve açıklamaları yanlışsız kaynaklardan öğrenin, toplumsal medyadan yahut etrafınızdan duyduklarınızı gerçek bilgi olarak kabul etmeyin. Yatırım kararlarınızı hakikat bilgiye dayalı verin ve sermaye piyasası okuryazarlığınızı artırın. Gereğince bilgi ve tecrübesi olmayan yatırımcılarımızın ise portföy idare şirketleri tarafından profesyonelce yönetilen araçlarla sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaları daha sağlıklı olacaktır” diye konuştu. 

 

“Birbirinden Bedelli İştirakçilerle 19 Panel Yapacağız”

Finansal okuryazarlık düzeyinin yükseltilmesinin ehemmiyetine dikkat çeken Öztop, “TSPB olarak son yıllarda artan yatırımcı ilgisinin hakikat bir halde kıymetlendirilmesi için yatırımcılarımızın bilgilendirilmesi ve yatırım ortamımızın aktifliğini artırmaya yönelik faaliyetlerimizi daha da güçlendirerek aralıksız bir formda sürdürüyoruz” dedi. Öztop, evvelki yıllarda farklı tarihlerde gerçekleştirdikleri yatırımcıların bilgilendirilmesini odak alan Dünya Yatırımcı Haftası ve Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ni bu yıl sinerjiyi artırmak gayesiyle, 2-6 Ekim 2023 tarihleri ortasında bir ortada gerçekleştireceklerini söyledi. Öztop, “Sermaye piyasası kurum ve kuruluşlarının yanı sıra tüm iktisat paydaşları açısından geleceğe dair kıymetli ufukların ortaya konduğu Türkiye Sermaye Piyasaları Kongremizde; “Ekonomi-Finans”, “Sürdürülebilirlik-Kentsel Dönüşüm” ve “Dijitalleşme” ana başlıkları altında dünya ve Türkiye gündeminde yer alan mevzuları, “geçmişin tecrübesi ile geleceğin tasarımı” anlayışıyla ele alacağız. Kongremizi takiben gerçekleştireceğimiz yedinci Dünya Yatırımcı Haftası’nda başta yatırımcılarımız ve gençler olmak üzere gerçek dal şirketleri, girişimcilerin gereksinimlerine yönelik dikkat çeken paneller gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve Dünya Yatırımcı Haftası kapsamında birbirinden bedelli iştirakçilerle 19 panel yapılacağı bilgisini paylaşan Öztop, “Türkiye’de alanında öne çıkan akademisyenler, uzmanlar çok taraflı bilgi, fikir ve tecrübelerini paylaşacak. Çevrim içi olarak gerçekleştireceğimiz bu paneller, kayıt olan herkese açık olacak. Başta yatırımcılarımız ve gençlerimiz olmak üzere herkesi kayıt yaptırmaya ve panelleri takip etmeye davet ediyorum” dedi. 

 

Dünya ve Türkiye Gündeminde Yer Alan Konular Ele Alınacak

Kongre kapsamında ele alınacak mevzulardan kimiler; “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Girerken Geçmişten Geleceğe Sermaye Piyasaları”, “İstanbul Finans Merkezi’nin Bölgesel Liderlik Yolculuğu”, “Düşük Karbon İktisadına Geçişte Türkiye’nin Yol Haritası ve Sermaye Piyasaları Yoluyla İklim Finansmanı”, “Sermaye Piyasalarımızda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Kurumsal Seviyede İzlenmesi Gereken Stratejiler ve Politikalar”, “Deprem Sonraki Yine Yapılanmada Kentsel Dayanıklılık: Tesir İçin Geliştirme ve Sermaye Piyasaları Aracılığıyla Finansman”, “Dijitalleşme Finans Piyasalarında Ne Üzere Risk ve Fırsatlar Getiriyor?”. Panellerde, alanında uzman konuşmacılar geniş bir bakış açısıyla bilgi, fikir ve tecrübelerini paylaşacak.

 

7. Dünya Yatırımcı Haftası 5-6 Ekim Tarihlerinde Kutlanacak  

Uluslararası Menkul Değer Komiteleri Örgütü (IOSCO) tarafından yatırımcıların bilgilendirilmesi emeliyle desteklenen ve ortalarında Türkiye’nin de yer aldığı 87 ülkede kutlanan Dünya Yatırımcı Haftası her yıl ekim ayında çeşitli etkinliklerle gerçekleşiyor. Bu yıl yedinci sefer kutlanacak olan Dünya Yatırımcı Haftası, 5-6 Ekim 2023 tarihleri ortasında kutlanacak. Sermaye Piyasası Heyeti ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği iş birliğinde kişisel yatırımcılara yönelik çevrim içi gerçekleştirilecek panellerde 40’a yakın uzman konuşmacı yer alacak. Panellerde; “Hisse Alım Satımında Ülkü Vakti Uzmanına Sor”, “Yatırım Yaparken Gerçek Bilinen Yanlışları Uzmanına Sor”, “Yatırım Fonları ve BES ile Yatırımı Uzmanına Sor”, “Halka Arzda Yanlışsız Yatırım Tercihini Uzmanına Sor” üzere başlıklarda mevzular, yatırımcıların bilgilendirilmesi maksadıyla önde gelen uzmanlar tarafından ele alınacak. 

 

Kongreye ve Dünya Yatırımcı Haftası Aktifliklerine İştirak Ücretsiz 

Kongre ve Dünya Yatırımcı Haftası kapsamında çevrim içi düzenlenecek paneller tüm iştirakçilere açık olup, kayıtlar sermayepiyasalarikongresi.org.tr ve dunyayatirimcihaftasi.org.tr web siteleri üzerinden fiyatsız bir biçimde yapılabilecek. Kongreyle ilgili ayrıntılı bilgilere sermayepiyasalarikongresi.org.tr adresinden, Dünya Yatırımcı Haftası için ayrıntılı bilgiye ise dunyayatirimcihaftasi.org.tr adresinden ulaşılabilecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin