5 yıldır daralan inşaat sektörü 2023 yılında büyümeye hazırlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son büyüme performansına 2017 yılında imza atan inşaat bölümü, zelzele sonrası konut seferberliğinin tesiriyle 2023 yılında yine büyüyebilir. Dünyanın önde gelen inşaat proje idare şirketlerinden Turner International Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genel Müdürü Mehmet Sami Kılıç, bölümdeki büyüme beklentisine karşın inşaat maliyetlerinin yüksekliği, krediye erişim sorunu ve yüksek konut fiyatlarının büyümeyi sınırlandırabileceği ikazında bulundu.

Türkiye’de inşaat kesimi, 5 yıldır üst üste yaşadığı daralma süreçlerine karşın tamamlanan ve devam eden büyük projeler ile dikkat çekiyor. Son 5 yılda COVID-19 pandemisi ve ekonomik sorunlar üzere epey zorlayıcı süreçlerden geçen ve daima yükselen maliyetlerle gayret eden Türk inşaat bölümü, markalı konut alanındaki muvaffakiyetini kurumsal ve kamusal inşaat projelerinde de sürdürüyor. 

 

İnşaat maliyetleri 2 yılda 3 katına çıktı

Türkiye’de son yıllarda önemli bir küçülme trendine giren ve en son büyümenin 2017 yılında gerçekleştiği inşaat kesimine ait de değerlendirmelerde bulunan Kılıç, ortaya çıkan bilançoda işgücü, inşaat gereçleri ve finansman maliyetlerindeki yükselişin belirleyici faktörler olduğunun altını çizdi. Bu maliyet artışlarının inşaat projelerinde karlılığı azalttığına ve yeni projelerin başlamasını engellediğine işaret eden Kılıç şunları söyledi: 

“İnşaat maliyetleri son 5 yılda üç katın üzerinde artış gösterirken, son 2 yıldaki artış yüzde 200 civarında gerçekleşti. Maliyetlerin bu derece arttığı bir ortamda dalı ayakta tutan şey ise konut fiyatlarının da maliyetlere paralel artış göstermesi oldu. Bu sayede patronlar ve  yükleniciler maliyet artışların olumsuz tesirlerinden korunabildiler.” 

 

İnşaat dalı 2023 yılında 5 yıl ortadan sonra büyüyebilir

5 yıldır daralan inşaat dalının 2023 yılında büyüme kaydedebileceğine değinen Kılıç, “11 vilayetimizi etkileyen Kahramanmaraş sarsıntısıyla birlikte gerek sarsıntı bölgesinde gerekse depremzedelerin göç ettiği vilayetlerde ortaya çıkan konut muhtaçlığı devletimizin de dayanağıyla bir konut inşa seferberliğe dönüştü. Bu nedenle 2023 yılında inşaat piyasasında büyüme olacağını ve bunun da GSYH’deki büyümeyi arttıracağını düşünüyorum. Yeniden de inşaat maliyetlerinin yüksekliği, krediye erişim sorunu ve konut fiyatlarının yüksekliğinin büyümeyi sınırlandırabileceği unutulmamalı.” sözlerini kullandı.

 

“Dubai Finans Merkezindeki deneyimlerimiz İFM’de süreçlere katkı sağlıyor”

İstanbul’un finans ve bankacılık üssü olmasına katkı sağlayacak olan ve Türkiye Yüzyılı’nın vizyon projelerinin başında gelen İstanbul Finans Merkezi (İFM), Türk inşaat dalının son yıllardaki en kıymetli yapıtlarının başında geliyor. 

Türkiye’de şuan en büyük üst yapı projesi olan İstanbul Finans Merkezi’nin genel program idaresini gerçekleştiren Turner International Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genel Müdürü Mehmet Sami Kılıç, ‘’ Stratejik kıymete sahip olan İFM’de mülkiyetin Varlık Fonu’na geçmesi ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Etraf ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yakın uyumu ve Emlak Konut önderliğinde inşa süreci süratli ilerledi. Dubai Finans Merkezindeki deneyimlerimizle alandan gelen dataları yanlışsız halde yorumlayıp projenin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olduk. Başka yandan proje müellifleri ve müteahhitlerle âlâ bir sinerji yakalamamız da projeye katma kıymet sağladı.” dedi. 

 

“Türkiye bizim için stratejik bir pazar”

Tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek binalarını bünyesinde bulunduran İstanbul Finans Merkezi’nin dışında Avrupa’nın en uzun düzcam çizgisine mesken sahipliğine yapacak olan Tarsus Düzcam ve Buzlucam Yatırımı projesinin yanında itibarlı turizm kompleksleri içeren birçok projede çalıştıklarını söz eden Kılıç, ‘’ Türkiye bizim için stratejik bir pazar.  Faaliyetlerimizi 60’dan fazla ülkede yürütürken, Türkiye ofisi olarak son 10 yıldır muvaffakiyetle tamamladığımız işlerle Türk İnşaat pazarındaki yerimizi her geçen gün daha da güçlendirdik. Amerika’daki yüklenici kimliğimizden gelen bilgi birikimimizi aktarabilmek için öbür ülkelerde yalnızca proje idaresi yapıyoruz. Bu istikamette her türlü üst yapı projesi için müşterilerimize katma kıymetli inşaat hizmetleri sağlama noktasında ise başkan olmak için çalışıyoruz. Öbür yandan son yıllarda elektrikli otomobil yatırımlarından sonra ortaya çıkan lityum pil fabrikaları ya da bilgi depolamanın da bu kadar ilerlemesi ile birlikte ihtiyaç haline gelen veri center projeleri daha fazla ehemmiyet kazanmaya başladı ki kurum olarak birkaç ay evvel bu alanda yeni bir projeye başladık.” yorumunda bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin