Borsada Yatırımcı Şikayetlerinde Yüzde 775’lik Dev Artış!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerde Türkiye’de hayli ilgi gören yatırım araçlarından biri olan borsada yaşanan sert hareketlilik devam ederken halka arzlardan gelen kar hissesi, yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Yatırımcıların borsaya olan bu ilgisi Şikayetvar bilgilerine de yansıdı. O denli ki borsa aracı yatırım şirketleriyle ilgili şikayetler geçen yıla oranla yüzde 775 artış gösterdi. Şikayetlerin tepe yaptığı ay ise bin 553 şikayet sayısıyla ağustos oldu. 

 

Yatırımcıların yeni gözdesi borsada üst üste yatırımcı rekorları kırılmaya devam ediyor. 11 Eylül 2023 prestijiyle 7 milyonu aşan yatırımcı sayısıyla borsa, adeta baş döndürüyor. Bu süreçte halka arzların artmasıyla yerli yatırımcı sayısının rekor düzeylere ulaşması paralellik gösteriyor. Ayrıyeten uygulanan ekonomik program sonucunda dolar, altın ve Kur Muhafazalı Mevduat üzere yatırım araçlarının çıkar yarışında geride kalması halka arzlara olan ilginin artması ve Borsa İstanbul’un alternatifsiz kalması yatırımcı sayısında artışın nedenlerini oluşturuyor. Borsadaki bu hareketlilik tahlil platformu Şikayetvar bilgilerine de yansıdı.

 

En çok şikayet ağustosta

Şikayetvar’ın açıkladığı bilgilere nazaran, 2022’nin ilk 8 ayı ile 2023’ün tıpkı periyodu kıyaslandığında borsa aracı yatırım şirketleriyle ilgili şikayetler yüzde 775 arttı. Temmuzda 271 olan şikayet sayısı yüzde 472 artarak ağustos ayında bin 553’e ulaştı.

 

En çok şikayet yatırım ve transfer ücretlerine!

Yatırım ve transfer süreçlerinde karşılaşılan meseleler en çok şikayet edilen bahisler olarak öne çıkarken borsa aracı yatırım şirketlerinde hesap açma ve kapama bir öbür tahlil bekleyen mevzu oldu. Borsa aracı yatırım şirketleriyle ilgili öne çıkan başka şikayet hususlarıysa şöyle sıralandı: Yanlış-Eksik bilgilendirme, komite fiyatları ve maliyet hesapları…

 

Şikayetvar’a hususla ilgili yansıyan kimi şikayetlerse şöyle sıralandı:

 

“Halka arzda hesabımda kâfi para olmasına karşın katılamadım”

“Borsa hesabıma, bilinen bir bankanın taşınabilir uygulamasından 15.09.2023 tarihinde para yatıramadım. Gün içinde birçok defa denememe karşın, önüme alt limit olarak bazen 10 bin TL, bazen de 5 bin TL çıktı. Daha evvel bu türlü bir meseleyle hiç karşılaşmamıştım. Ve sonucunda halka arzda hesabımda kâfi para olmasına karşın katılamadım. Bankanın kendi sistem kusurunu göz önüne alarak, dağıtılacak hisse kadar hesabımdan TL tahsil edilip, bana arz fiyatından pay verilmesini talep ediyorum.”

 

“700 TL’lik halka arz almak için neden hesabıma 10 bin TL yatırayım?”

Yatırım hesabıma 15.09.2023 tarihinde halka arz almak için para yatırmak istediğimde en az 10 bin TL yatırmalısınız ibaresi gelmiş. Gün içinde tekraren denedim. Sonra en az 5 bin lira yatırmalısınız diye ibare geldi. Mesai saatinden sonra da en az 2 bin lira yatırmalısınız ibaresi geldi. Böylelikle ben halka arz alamadım. Bu nasıl bir mantık? Ben 700 liralık halka arz almak için neden hesabıma 5 bin lira ya da 10 bin lira yatırayım. En yakın vakitte yatırım hesabımı kapatmayı düşünüyorum. Mağdur olduğumu da belirtmek istiyorum.

 

“Kasıtlı mı yapılıyor anlamadım”

“Bu nasıl bir uygulama ya? Her sabah yanılgı veriyor, borsa açılır açılmaz. Kasıtlı mı yapılıyor anlamadım. Sabahtan akşama kadar borsa hesabına para yatırma en az 10 bin TL, 5 bin TL, 2 bin TL… Üç kez değişti kota koymadaki hedef nedir? Bu türlü uygulama olamaz bunlarla uğraşacağınıza uygulamayı güncelleyin!

 

“Maddi kaybım var”

“Bir bankanın yatırım hesabından halka arz alacaktım ancak bir türlü para yatıramadım ‘işleme kapalı’ dedi, ‘10 bin ve katlarını gönderebilirsiniz’ dedi. Parayı gönderdi ancak bu sefer borsada görünmedi ve bir sürü halka arzı kaçırdım, bir sürü maddi kaybım var. Bu türlü makus altyapısı uygun olmayan bir banka görmedim. “

 

“Nakit param var, çekemiyorum”

“Yatırım hesabımda nakit para olmasına karşın hiçbir formda nakit çekimi yapamıyorum. ‘Lütfen hesap bakiyenizi denetim ederek tekrar deneyiniz’ diyor. Hesap bakiyemin altında çekim yapmama karşın tıpkı yanılgıyı veriyor. Acil halde düzeltilmesini talep ediyorum.”

 

“Yatırım önemli bir iş, işinizi düzgün yapın”

“Uygulamaya giriş problemleri yaşıyoruz. Bu da yetmez üzere ortalamaları yanlış hesaplayıp bizleri ziyana uğratmaya başladı, artık de internet şubesinde farklı satış fiyatı göstermeye başladı. Sattığım eser o gün o fiyata hiç düşmediği halde beni düşükten satış gösteriyor, yatırım önemli bir iştir bu nasıl lakaytlıktır, işinizi düzgün yapınız.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin