İster ev sahibi olun ister kiracı, Konut Sigortası şart!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk ve önder dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, Konut Sigortası’nın mesken sahipleri ve kiracılar açısından sağladığı avantajları ve tarafların birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini mercek altına alarak uyarıyor. Doğal afetler, yangın, su basması, hırsızlık üzere pek çok risk, gündelik ömrümüzü bir anda altüst edebilecek durumlarda  keşke dememek için Konut Sigortası koşul.  

23 yıllık uzmanlığıyla Türkiye’nin en güvenilen dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, Konut Sigortası’nın sanılanın tersine cüzi primler karşılığında hem konut sahiplerine hem de kiracılara mümkün risklere karşı büyük bir teminat sağladığını hatırlatıyor. Çok düşük bir maliyetle hem meskeni hem de eşyaları garanti altına almak mesken sahibi ve kiracıları ileride oluşabilecek önemli problemlere karşı koruyor.

 

Konut Sigortasında az bilinenler

Ev sahibi-kiracı bağlantılarını düzenleyen mevzuatlar, konuta ait birtakım yükümlülükleri mesken sahibine kimilerini ise kiracıya ilişkin olarak belirliyor. Buna nazaran, örneğin bir musluğun su akıtması sorunu kiracının sorumluluğundayken tesisat borularındaki bir kasvet, konut sahibinin sorumluluğu altında. Durum bu türlü olunca, Konut Sigortası’nın iki taraf için de sağladığı avantajlar farklılaşıyor. 

 

Kiracıysanız Dikkat: Konut sahibi ihmal nedeniyle hasar durumunda tazmin talep edebilir

Ev sahibi yahut kiracı olmak fark etmeksizin konut sigortası yaptırılabiliyor. Buradaki kilit nokta, bina teminatının sırf mesken sahiplerine sunulması. 

Eğer ikamet edilen konutta kiracıysanız, sadece eşya teminatlı bir konut sigortası tipi ile eşyalar müdafaa altına alınabiliyor. 

Konutlarda yaşanan olumsuz durumlar bazen eşyaların yanı sıra binaya da ziyan verebiliyor. Kiracı olarak yaşanan konutta meydana gelen bir hasar durumunda, konut sahibi, hasarın kiracının ihmalinden kaynaklandığını tespit ederse, zararın kiracı tarafından karşılanmasını talep edebiliyor. Bu üzere durumlarda da kiracıların kendini korumak için Konut Sigortası yaptırmaları kritik kıymet taşıyor. 

Böyle bir durumda, kiracının yaptırdığı Konut Sigortası devreye giriyor ve kendi eşyalarında meydana gelen hasarlarla birlikte, kiracı olarak üstlenmeleri gereken sorumluluğa ilişkin masrafları da karşılıyor. 

 

Ev sahiplerine hatırlatma: Zati DASK var demeyin!

Ev sahipleri, zelzele ve sarsıntıdan kaynaklanan yangın, yer kayması ve tsunami risklerine karşı DASK, yani Mecburî Sarsıntı Sigortası ile epey sonlu bir maddi teminat elde ediyor. DASK genel koşullarına nazaran, konutun sarsıntı nedeniyle gördüğü hasar poliçe limitleri dahilinde tazmin edilirken enkazın kaldırılması için yapılan masraflar yahut konutun kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kira gelirinden yoksun kalma üzere durumlar teminat kapsamında olmuyor. Münasebetiyle meskeninizde ister kendiniz ister kiracınız ikamet ediyor olsun, Konut Sigortası çok daha geniş bir alanı, kendi seçeceğiniz ek teminatlarla güvence altına alıyor. Kiraya verilmiş konutun altyapı sistemlerinde ya da demirbaşlarında oluşabilecek hasar ve arızalar da buna dahil. 

 

Bora Uludüz: İhmalden kaynaklı hasar halinde, kiracının yaptıracağı Konut Sigortası maddi manada hayat kurtarıyor

Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, “Sigortam.net olarak, konut sahibi ve kiracıların konut sigortası konusunda gerçek bilgiye ulaşmalarını ve risklere karşı korunmalarını önemsiyoruz. Konut sigortası, eser çeşitliliği ve teminat kapsamı bakımından epey karmaşık bir dünya. Bizim bu noktada üstlendiğimiz misyon, öncelikle bu alanda sigorta şuurunun oluşmasına katkıda bulunarak en uygun teklifleri müşterimize sunmak ve riskli durumlara karşı hane halkının bütçesini garantiye almak. Bilhassa ihmalden kaynaklı hasar halinde az bilinen ancak büyük ehemmiyet taşıyan konut sahibi-kiracı yükümlülükleri kritik hale gelebiliyor ve kiracının yaptıracağı Konut Sigortası, burada maddi manada hayat kurtarıyor. Bu nedenle, sonrasında ‘keşke’ dememek için Konut Sigortası kural.” dedi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin