JETRO (Japon Dış Ticaret Teşkilatı) Tarafından Düzenlenen Japonya-Türkiye İş Forumu Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın Katılımı ile Gerçekleşti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya ve Türkiye ortasındaki ekonomik münasebetlerin gelişmesinde köprü vazifesi gören Jetro (Japon Dış Ticaret Teşkilatı) tarafından düzenlenen Japonya-Türkiye İş Forumu, 5 Eylül 2023 Salı günü Hilton Istanbul Bosphorus’ta gerçekleşti. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100., Jetro İstanbul Ofisinin  kuruluşunun 60. yıldönümü sebebiyle hayata geçirilen Forum’un açılış konuşmalarını Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi NISHIMURA ve JETRO Başkanı Kazushige Nobutani gerçekleştirdi. 

Japonya ile başka ülkeler ortasındaki karşılıklı ticaret ve yatırımı desteklemek için çalışan JETRO (Japon Dış Ticaret Teşkilatı) tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100., Jetro’nun İstanbul Ofisinin kuruluşunun 60. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen Japonya-Türkiye İş Forumu Hilton İstanbul Bosphorus’ta gerçekleşti. İki ülke ortasındaki ekonomik alakaların yeni bölümleri ve farklı coğrafyalarda iş birliklerini de kapsayacak halde güçlendirilmesini amaçlayan Forum’a her iki ülkenin Bakanlık üst seviye yetkilileri, iktisat kuruluşları ve iş dünyası yöneticileri katıldı. Açılış konuşmalarını Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi NISHIMURA ve JETRO Başkanı Kazushige Nobutani’nin gerçekleştirdiği Japonya-Türkiye İş Forumu’nda Ömer Bolat; ‘Jetro İstanbul Ofisi’nin kuruluşunun 60. yılını kutluyorum. 6 Şubat zelzelesinde Japonya’nın gösterdiği dayanak için teşekkür ediyorum. Zelzelenin akabinde kentlerimizin tekrar inşası ve iktisadının canlandırılması konusunda iş birliği yapabileceğimize inanıyorum. Gayemiz Japonya ve Türkiye’nin ekonomik ve ticaret iş birliğini daha ileriye taşımak. Bugün burada bulunmamız yeni iş birlikleri ve yeni coğrafyalarda birlikte hareket etmek konusunda fırsatlar yaratacaktır. Bugün imzaladığımız Ortak Deklarasyon ile ülkelerimiz ortasındaki ticari alakaların güçlendirilmesini hedefliyoruz. 2022 yılı sonunda 5 milyar USD’yi aşan iş hacmimizin 2023 yılı sonunda 6 milyar USD’yi aşmasını hedefliyoruz. Türkiye ve Japonya ortasındaki Ekonomik Paydaşlık Muahedesi görüşmelerimizin yine hızlanması konusunda gruplarımız bir ortaya gelecektir. Ülkemizde faaliyette bulunan yaklaşık 280 Japon yatırımcıların sayısının ve yatırım ölçülerinin artmasını, Japonya’nın dünyada 2 trilyon USD’yi bulan yurtdışı yatırım portföyü içinde Türkiye’nin hissesinin artmasını yürekten diliyorum. Ülkemizde 30 milyar USD’lik kısmı son 20 yılda gerçekleşen, toplam 280 milyar USD’lik direkt yabancı yatırım stoğumuz bulunmaktadır. Japonya’da teknoloji, finansman ve inovasyon gücü ile global iktisadın en gelişmiş aktörlerinden biri. Alternatif güç teknolojileri, elektrikli otomobil ekosistemi, alt ve üst yapı projeleri, dijital iktisat, akıllı kentler üzere pek çok hususta iş birliği yapılabilir. Japon şirketleri ile birlikte Orta Asya, Afrika, Orta Doğu’da faaliyet gösterebilir, savaş sonrası Ukrayna’nın tekrar yapılanmasında şirketlerimiz ortasında iş birliği imkanı olacaktır. Japonya, Türkiye için pahalı, dost ve müttefik bir ülkedir’ dedi. 

Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi NISHIMURA konuşmasında; ‘6 Şubat sarsıntısında hayatını kaybedenlere başsağlığı ve etkilenenlere geçmiş olsun diliyorum. Japonya da Türkiye üzere bir sarsıntı ülkesi ve 2011’de yaşanan zelzele sırasında Türkiye’den büyük takviye gördük, artık karşılık sırası bizde diyerek takımlarımızı ve dayanaklarımızı yönlendirdik. Sismik izolasyon, afet tedbire alanındaki güçlü teknolojilerin yararlı olacağına inanıyorum. Bu yıl Türkiye’nin 100. Jetro’nun İstanbul Ofisinin kuruluşunun 60. Yılı, Japonya-Türkiye diplomatik bağlantılarının ise 100. Yılı ve buna yakışır iş birliği çalışmaları gerçekleştireceğimize inanıyorum. Türkiye 85 milyon nüfusu ve 33 yaş ortalaması ile büyük bir potansiyele sahip, Avrupa ve Orta Doğu’ya açılan kapı pozisyonunda. Türk şirketleri ile birlikte Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya’ya açılmayı hedefliyoruz. Şu an Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz. Japonya’nın yüksek teknolojisi ile Türkiye’nin büyüme kapasitesini birleştirip birlikte dünyaya yarar sağlamayı hedefliyoruz. Afet tedbire, zelzeleye dayanıklılık, termal güç üzere hususlarda iş birliği gerçekleştirebiliriz. Yüksek teknolojiye sahip Japon şirketleri Ukrayna’ya ilgi gösteriyor ve yine yapılanması konusunda dayanak vermeye hazırız. Türkiye ve Japonya ortasındaki Ekonomik Paydaşlık Mutabakatının imzalanması için Sayın Ömer Bolat’la birlikte çalışmaları sürdüreceğiz’  ifadelerini kullandı. 

JETRO Başkanı Kazushige Nobutani ise konuşmasında ‘Japon Dış Ticaret Teşkilatı olarak Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü ve Teşkilatımızın İstanbul Ofisinin kuruluşunun 60. yıldönümü sebebiyle düzenlediğimiz aktiflikte sizlerle bir ortaya gelmekten büyük memnunluk duyuyorum. Bu hoş ülkenin yüzüncü yılında bu türlü bir aktifliğe mesken sahipliği yapmak bizim için çok pahalı. JETRO olarak iki devlet ortasındaki ilgileri sağlamlaştırmak ismine çeşitli projeler hayata geçirmeye devam ediyoruz. Düzenlediğimiz bu forumun Japonya ve Türkiye ortasındaki ekonomik münasebetleri güçlendirmek için yararlı olacağına inanıyorum. Forumu düzenleme emelimiz ülkelerimiz ortasındaki ekonomik bağlantıların gelişmesi, gelecekteki iş potansiyelinin artırılması ve Japonya’nın yıkıcı Şubat sarsıntısının akabinde yaraların sarılmasına katkıda bulunması kapsamında görüş ve değerlendirilmelerin paylaşılmasıdır. Ülkelerimiz ve münasebetlerimiz ismine yararlı olmasını diliyorum’ dedi.

Japonya İktisat, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı katkılarıyla Japonya ve Türkiye’den üst seviye hükümet yetkilileri, ekonomik kuruluşlar ve şirket yöneticilerinin iştirakiyle, gerçekleşen Japonya-Türkiye İş Forumunda Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat,  ‘Türkiye Pazarının Cazibesi’, DEİK (Dış Ekonomik İlgiler Kurulu) Başkanı Nail Olpak ‘Japon Şirketleri İle İş Birliği’, MÜSİAD (Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği) Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş ’Türk Firmalarının Potansiyeli’ başlıklı oturumlarda iştirakçilere görüşlerini aktardı.

JETRO İstanbul Dış Ticaret Teşkilatı Araştırma Yöneticisi Toshihiro Nakajima moderasyonunda ‘Japonya-Türkiye Ortasındaki Ekonomik Bağlantıların Gelişimi’ başlığı altında gerçekleşen panelde Mitsubishi Corporation Türkiye Temsilcisi Yasunori Sakamoto, Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Yanmar Türkiye Genel Müdürü Mustafa Kemal Erdoğan Shoshi, Tosyalı Toyo Çelik İdare Heyeti Üyesi Kadir Tosyalı konuşmacı olarak yer aldı. Panelde Türkiye’nin iki ülke ortasındaki ticaretin gelişiminde bugüne kadarki pozisyonu, üçüncü ülkelerle iş birliği, Ukrayna’nın tekrar inşasına takviye açısından iş birliği potansiyeli hakkında görüşler paylaşıldı.

‘Türkiye’de Yeni İş Birliği Olanakları’ başlıklı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Ülke Danışmanı Hiroshi Miyoshi moderasyonu ile gerçekleşen panelde ise Gakken Türkiye Genel Müdürü  Kei Hatanaka, Hece Medya Kurucu Ortağı Ceren Ergenekon, Capy Yöneticisi Dan Koike, Kawakin Core-Tech’ten ise Tolga Önal yer aldı. Panelde Türk şirketleri ile yeni alanlarda iş birliği imkanları, Japon şirketleriyle iş birliği, sarsıntının akabinde bölgenin tekrar inşasına dayanak de dahil olmak üzere çeşitli iş imkanları hususları ele alındı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin