TSB Genel Sekreteri Obalı: “Deprem bölgesindeki hasar ödemeleri 55,5 milyar TL’yi buluyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz 2023 prestijiyle afet bölgesindeki 11 vilayetteki 144 binden fazla belgeye 26 milyar TL’ye yaklaşan hasar ödemesi yapıldığını belirten TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, DASK’ın hasar ödemeleriyle bu sayının 55,5 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, sigorta dalının sarsıntı bölgesindeki çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Hayatın olağan akışına dönebilmesi için ‘sorumluluk bilinciyle’ hareket eden sigorta kesiminin, her daim sigortalıların yanında olduğunun altını çizdi.

TSB Genel Sekreteri Obalı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren’in açıklamalarını da hatırlatarak, DASK’ın Türkiye genelinde 600 bine yakın ihbar için bugüne kadar 29,5 milyar TL hasar ödeme yaptığını, böylelikle Kahramanmaraş sarsıntıları nedeniyle bölümün toplam hasar ödemesinin 55,5 milyar TL’ye ulaştığını vurguladı. 

Obalı şu açıklamalarda bulundu: “Ülke olarak büyük acılar yaşadığımız 6 Şubat sarsıntılarını unutmadık ve unutturmayacağız. Afetinin akabinde geçen 5 ay boyunca kesimimiz, sorumluluklarını eksiksiz yerine getirme çabasıyla çalışırken, başta ferdi kaza ve hayat sigortaları olmak üzere, konut sigortası, sanayi ve ticari yatırımlardaki mühendislik, yangın, kâr kaybı, nakliyat ve kasko üzere branşlarda 144 binden fazla evraka 26 milyar TL’ye yaklaşan meblağda ödeme yaptı. Öte yandan 35 bine yakın evrak için de 10 milyar TL fiyatında rezerv ayırırken, 5 ay üzere kısa mühlet içinde hasar ödemelerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirmiş olmanın memnunluğunu yaşıyoruz.”

Branş bazında; ticari işletmeleri, sınai tesislerini ve ferdi teminatları içeren yangın branşında, 71 bin 532 adet evraka 21 milyar TL’yi aşan toplam meblağla 11 vilayetimizdeki bugüne kadarki ‘en büyük ödemenin’ gerçekleştiğini belirten Obalı şu bilgileri paylaştı: “Hayat sigortasında 15.735 belgeye 728 milyon TL, sınai ve ticari tesislerin kâr kaybına yönelik teminat içeren 307 evraka 364 milyon TL,  kaskoda 8.114 belgeye 1,7 milyar TL, elektronik aygıtlara, inşaatlara, makine kırılması ve montaj teminatları içeren mühendislik sigortalarında 45 bin 294 evraka 689 milyon TL’yi geçen, nakliyat sigortalarında ise 1.450 belgeye 796 milyon TL ve ferdi kaza poliçesi kapsamında 1.255 evraka 101 milyon TL’den fazla tazminat ödemesi yapıldı.” 

110 bin kilometrekarelik aşan bir alanı etkileyen zelzelelerde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini, binlerce fabrika ve işletmenin ziyan gördüğünü hatırlatan TSB Genel Sekreteri Obalı şöyle konuştu:

“Yitirilen hayatları geri getirmek mümkün değil; ülkemizin her ferdi üzere bu acıyı yüreğimizde taşıyor, geride kalan ailelere tekrar sabır diliyoruz. Bölgedeki hayatı bir an evvel olağana döndürebilmek, depremzedelerimizin yükünü hafifletebilmek için büyük kıymet taşıyor. Mali kayıpları telafi etme noktasında ise ‘sigortalı olmak’ kritik pahada. Gelişmiş ekonomilerdeki sigortacılıkta, ferdî ve kurumsal risk idaresi geniş yer tutuyor ve bu ekonomilerde yaşanan kayıpların kıymetli bir kısmı sigorta sistemi tarafından karşılanıyor. Türkiye’nin sigorta bölümü olarak, ülkemizin gelişmiş ekonomiler ortasındaki hak ettiği yere ulaşması için ‘sigortalanma bilincinin’ tabana yayılmasının ne kadar değerli olduğu biliyor, çalışmalarımızı bu konuda ağırlaştırıyoruz.” 

“Yüzyılın felaketi” olarak isimlendirilen zelzelenin Türkiye iktisadı üzerindeki tesirlerinin azaltılması için sigorta bölümünün canla başla çalıştığını, bölgedeki vatandaşların acılarını bir nebze olun azaltabilmek ismine maddi ve manevi dayanaklarını aralıksız sürdürdüğünü vurgulayan Özgür Obalı sözlerine şöyle devam etti:

“11 vilayetimizin tekrar ayakları üzerinde durması için bölge insanımızın yanında olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye Sigorta Birliği, tüm paydaşlarıyla sarsıntı bölgesindeki çalışmalarına devam ediyor. Bölgedeki gruplarımız, paydaş kurumlarımız, acentelerimiz ve uzmanlarımızla vatandaşlarımızın sigortayla ilgili beklentilerinin karşılanması için var gücümüzle alandayız. Öte yandan ülkemizin Türkiye Yüzyılı yolcuğunda, sigorta dalı olarak, bundan sonra da üzerimize düşen vazifeleri eksiksiz yerine getirmeyi sürdüreceğiz.” 

 

“Sektörümüzün yeni afetlere güçlü özsermaye ile hazırlanması kritik önemde”

Maliyetlerdeki artışların neden olduğu aksiliklere da dikkat çeken Obalı, sigortacılığın ‘poliçenin düzenlendiği tarihteki prim’ aracılığıyla ‘gelecek 12 aylık periyotta gerçekleşecek risklere’ garanti verdiğini hatırlattı. Gelecek 12 aylık periyot içinde yaşanan her türlü maliyet artışının kesimi önemli biçimde zorladığına dikkat çeken TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı şunları tabir etti: “Bunun en kıymetli göstergesini mecburî bir branş olan trafik sigortasında yaşıyoruz. Son bir yılda minimum fiyat, kesim fiyatları, araç kıymetleri ve enflasyon üzere birçok gösterge maliyetlerimizi sürdürülemez düzeylere çıkardı. Bu nedenle ‘Güçlü Sigortacılık, Güçlü Ekonomi’ şiarımızla; dalımızın sarsıntı bölgesinde ortaya koyduğu katkıların, tarife ve vergi üzere mevzular çerçevesinde dikkate alınabileceğine ve gerekiyorsa farklı bir kategoride kıymetlendirilerek desteklenebileceğine inanıyoruz.”

Obalı sözlerini söyle sürdürdü: “Her ne kadar Meclis’e sunulan ‘vergi paketi’ kesimimizde bilançoları zorlayacaksa da afet bölgesiyle ve depremzedelerle dayanışma hedefiyle hazırlanan bu paketin ülkemizin gereksinim duyduğu kaynaklar ismine kritik kıymette olduğunu düşünüyoruz. O nedenle, Türkiye’nin sigorta kesimi olarak üstlendiğimiz toplumsal ve ekonomik sorumluluk gereği ve tüm bu alanlara katkı sağlama emelimize uygun olarak bu vergi paketinin ardında durulması gerektiğine inanıyoruz. Kesim olarak ülke ekonomimize var gücümüzle takviye olmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin