“DenizBank VoiceUp A Capella Festival”e iki hafta kaldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizdeki koro çalışmalarının yenilikçi isimlerinden şef Başak Doğan’ın kurucu sanat yöneticiliğini yürüttüğü Vokal Akademi, kurulduğu günden bu yana sanatın farklı disiplinlerine dayanak vererek her fırsatta “Sanata Evet” diyen DenizBank ana sponsorluğunda, uluslararası DenizBank VoiceUp A Capella Festival’e imza atıyor. 22 – 27 Ağustos tarihleri ortasında, şehrin çeşitli yerlerinde gerçekleşecek; dünyaca ünlü koro şeflerinin ilk kez Türkiye’de eğitimler vereceği festivale Hollanda’dan Uruguay’a, Türkiye’den Danimarka’ya 550’den fazla müzisyen, koro ve vokal kümesi katılacak. 

Festival kapsamında, Avrupa’nın bilinen eğitmen ve şefleri idaresinde 25 farklı atölye ve 25’ten fazla konserin yanı sıra bir de panel düzenlenecek. Şenliğin ana kümesi ise 40 yılı aşkın müddettir tüm a capella müzik tutkunlarına ilham olan İsveçli The Real Group

Türkiye’deki koro ve a capella müziğini öğrenmek, paylaşmak ve yaygınlaştırmak için ilk defa düzenlenecek DenizBank VoiceUp A Capella Şenlik ilhamını, Avrupa’da  onlarca yıldır devam eden Europa Cantat, Eurotreff ve Choralies üzere şenliklerden alıyor. Ülkemizde koro müziğini geliştirmek için yoğun çalışmalar yürüten, ismini memleketler arası platformda duyurmuş ve bu alana öncülük eden Vokal Akademi, şenliği klâsik hale getirerek iki senede bir düzenlemeyi hedefliyor. 

Festival yurt dışından ve Anadolu’nun pek çok vilayetinden iştirakçiyi ağırlayacak 

Avrupa ve dünyanın dört bir yanından 550’nin üzerinde iştirakçiyi ağırlayacak şenliğe Anadolu’nun farklı noktalarından müzik öğretmenleri ve koro şefleri de katılacak. Şenlik sabah programında eğitmen şeflerle şeflik repertuvar ve sahne çalışılırken; akşam programlarında iştirakçiler birbirlerini dinleme fırsatı bulacak. Kapanış konserinde ise şenlikte çalışılan performanslar sunulacak. 

Dünyaca ünlü koro şefleri ilk kere ülkemizde eğitim verecek

İstanbul’un her köşesinde çok sesli müziğin tınlayacağı şenlikte, dünyanın en başarılı ilk 10 korosu listesine giren Leioa Kantika Korala’nın kurucu şefi, İspanya’dan Basilio Astulez ülkemizde ilk kere eğitim verecek. Ünlü Hollandalı şenlik koreografı Panda van Proosdij,’dan Basix ve M-Pact kümelerinin kurucusu Morten Kjær, The Real Group kurucusu Peder Karlsson, dünya koro müziğinin seyrini, yarattığı Vocal Painting şeflik tekniğiyle değiştiren Jim Daus Hjernøe üzere seçilmiş isimler de şenliğin atölye kürasyonlarında yer alıyor. Yanı sıra, Stephan Lutermann, Annemarie Homan, Emily May’t Hoen, Randy Esen, Freeplay Duo, Agnes Hapsari, Sven Keet, Ruben Smits ve Fidan Kurt Kasapbaşı da çeşitli atölyelerle şenlikte izlenecek isimler ortasında. 

Festival “Müzikte Bayan Liderler” paneline konut sahipliği yapacak.  

Kadınların yaratıcı alanda eşit fırsatlara sahip olmasını desteklemek, çok sesli müzik alanında toplumsal cinsiyet kaynaklı eşitsizlikleri masaya yatırmak için şenlik kapsamında Arter’de “Müzikte Bayan Liderler” başlıklı bir de panel düzenlenecek. Dr. Aylin Vartanyan moderasyonunda düzenlenecek panele, Melike Şahin, Ece Dizdar, Ceren Gündoğdu, koro koreografı Panda van Proosdij ve Başak Doğan katılacak. 

Festival konser salonları, dev amfiler ve parklara yayılacak. 

Festival; Cemal Reşit Rey, Kırım Kilisesi, İTÜ Maçka Amfileri ve Mustafa Kemal Amfisi, Arter Sevgi Gönül Oditoryumu ve Art Bahçe, Vosgeperan Ermeni Kilisesi, Maçka Parkı, Vokal Akademi ve DenizBank Genel Müdürlüğü olmak üzere pek çok farklı yerde gerçekleşecek.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin