Pirelli 2024 motosiklet yarış sezonunda 150’den fazla şampiyonaya katılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pirelli, Avustralya’da FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın ilk cinsiyle açılan yeni motor sporları dönemine ve motosiklet yarışlarına hazır. 2024 yılının en kıymetli haberi olarak Pirelli üç yıllık bir kontrat kapsamında en az 2026 dönemine kadar Grand Prix’nin hafif ve orta klasmanlarındaki Moto2™ ve Moto3™ şampiyonalarının “Tek Lastik Tedarikçisi” olacak. 

İtalyan lastik devi, sloganı haline gelen “Yarıştığımızı satıyor, sattıklarımızla yarışıyoruz” felsefesini yeni padoka taşıyacak ve bu doğrultuda prototipler değil standart lastikler sunacak. Bu lastikler, geliştirme için ana açık hava laboratuvarı fonksiyonu görmeye devam eden FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nda 20 dönemden uzun müddettir kullanılanların daima evrimini temsil ediyor. Pirelli, DIABLO ailesindeki yarış eserlerinde her vakit olduğu üzere yeni FIM Bayanlar Dünya Motosiklet Şampiyonası’nın ve Dorna’nın Road to MotoGP™ projesi kapsamında geleceğin pilotlarını yetiştirmeye odaklı yetenek kupalarının da “Tek Lastik Tedarikçisi” olacak. 

Bu şampiyonalar, Pirelli’nin 2024 yılında katılacağı 150’den fazla yol ve off-road motosiklet yarışmasına ekleniyor. Pirelli, bahsedilenlerin yanı sıra asfaltta 2008’den bu yana “Tek Tedarikçisi” olduğu British Superbike ile birlikte Almanya IDM Şampiyonası ve Fransa Superbike Şampiyonası gibi en itibarlı ulusal şampiyonalardan kimilerine da katılıyor.

Infront tarafından düzenlenen, FIM Motokros Dünya Şampiyonası dahil pek çok off-road yarışına katılması, Pirelli’nin bu kategorideki kararlılığını gösteriyor. İtalyan lastik şirketi, 2025 yılına kadar resmi lastik tedarikçisi olacağı FIM Motokros Dünya Şampiyonası’nda 81 dünya şampiyonluğuyla bir rekoru elinde bulunduruyor.

 

Giorgio Barbier – Motosiklet Yarışları Direktörü

“Bu yıl, yalnızca Moto2™ ve Moto3™ yarışlarına değil birebir vakitte Dorna Road to MotoGP™ projesinin bir kesimi olan çeşitli yetenek kupalarına ve FIM Bayanlar Motosiklet Dünya Şampiyonası’na ‘Tek Lastik Tedarikçisi’ olarak katılmamızın da gösterdiği üzere motosiklet yarışları konusundaki taahhütlerimiz her zamankinden daha güçlü. Motor sporları panoramasındaki başkan rolümüzün yanı sıra eserlerimizin yeniliği ve yıllardır FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nda, Motokros Dünya Şampiyonası’nda ve pek çok ulusal yarışta yürüttüğümüz çalışmalar da başarımızı teyit ediyor. İdeolojimizi ‘pistten yola’ konseptinin en üst seviyede uygulandığı yeni şampiyonalara taşıyacağız. Pirelli olarak teknoloji transferine muhtaçlık duymuyoruz zira pilotlar, prototipler yerine her motosikletçinin erişebildiği lastikleri kullanıyor. Heyecanımız, birbirine çok bağlı bir grup ve bizi her vakit farklı kılan çalışma metodolojisi ile yeni gayretlerin üstesinden gelmeye hazırız.” 

MOTO2™ VE MOTO3™, YENİ YARIŞLAR İÇİN YENİ PADOK 

Eylül ayında Barselona pistindeki özel bir testin akabinde Kasım ayında pilotların çeşit rekorları kırdığı Valencia pistinde 2024 yılının ilk resmi testi gerçekleştirilmişti. Bu testlerin akabinde Pirelli’nin Moto2™ ve Moto3™ Şampiyonaları’ndaki ilk resmi yarışı 8-10 Mart’ta düzenlenecek Katar Grand Prix’si olacak. Şirketin stratejisi kapsamında bu iki klasman, Pirelli markasının hem ticari büyümesi hem de teknolojik geliştirmeleri açısından kıymetli bir itici güç olacak.

Pilotlar, her ikisi de FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın yanı sıra birçok ulusal şampiyonanın tüm klasmanlarındaki pilotların yıllardır muvaffakiyetle kullandığı DIABLO Superbike slick ve DIABLO Rain lastiklerinin kanıtlanmış performansına güvenebilecekler. Moto2™ pilotları ön lastikler olarak SC1 ve SC2 hamurlu 125/70 R17 ebatlı slick ve art lastikler olarak SC0 ve SC1 hamurlu 200/65 R17 ebatlı slick versiyonlarla yarışacak. Tek bir ıslak taban hamuru olan DIABLO Rain tahlili ise ön için 120/70 R17 ve art için 200/60 R17 ebatlı olarak sunulacak. Moto3™ için slick lastikler ise ön için SC1 ve SC2 hamurlu 100/70 R17 ebadında, art için tekrar birebir hamurlarla 120/70 R17 ebadında kullanılacak. Islak taban için önde birebir ebatlı DIABLO Rain tahlili, geride ise 125/70 R17 ebatlı lastikler kullanılacak. 

DÜNYA SUPERBIKE ŞAMPİYONASI ANA GELİŞTİRME PLATFORMU OLACAK 

Pirelli’nin FIM Superbike Dünya Şampiyonası ile teknik paydaşlığı, üst seviye motor sporları yarışları tarihinde tek lastiğin kullanılmasının ilk örneğiydi. Artık, 20 yıldan uzun bir müddet sonra, iki ve dört tekerlekli pek çok şampiyonanın da gösterdiği üzere kazanan bir seçim olduğunu kanıtlamaya devam ediyor.

Pirelli, vakit içinde teknolojik inovasyona odaklanmayı sürdürürken her seferinde dünya çapında kullanılan yarış lastikler için yeni parametreler belirledi. 2013’te tarihi bir kararla 16.5 inç lastiklerden yeni 17 inç lastiklere, 2018’de ise daha büyük ebatlı lastiklerin benimsenmesiyle yeni 17 inç lastiklere geçildi. Sonraki yıl yeni SCX slick hamurunun ve ıslak taban lastikleri için yeni hamurlar tanıtıldı ve nihayet 2022’de Superpole ve Superpole Race yarışlarının yeni formatına özel bir SCQ hamuru geliştirildi. 

Dünya Superbike Şampiyonası, Pirelli’nin önümüzdeki dönemlerde tüm yarış lastikleri yelpazesini geliştirmesi için referans noktası olmaya devam edecek. Geliştirilecek yeni lastikler daha sonra tüm şampiyonalar için sunulacak.

ROAD TO MOTOGP VE BAYANLAR DÜNYA ŞAMPİYONASI: GENÇ YETENEKLER VE BAYAN PİLOTLAR İÇİN DESTEK 

Pirelli, Moto2™ ve Moto3™ ile birlikte Road to MotoGP™ projesi kapsamındaki şampiyonalara “Tek Lastik Tedarikçisi” olarak giriş yapıyor. Dünya çapındaki motosiklet yarışlarına erişim imkanı sunan Road to MotoGP™ projesi, genç yeteneklerin desteklenmesine yönelik global bir teşebbüs.  Pirelli, FIM MiniGP Dünya Serisi için taahhüdünü güçlendirmenin yanı sıra Finetwork FIM JuniorGP™ Dünya Şampiyonası, Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Kuzey Yetenek Kupası ve Red Bull MotoGP Çaylaklar Kupası yarışlarının tüm klasmanları için lastikleri sağlayacak. DIABLO Superbike lastikler, Pirelli’nin WorldSSP300 ve FIM Yamaha R3 bLU cRU Dünya Kupası gibi giriş düzeyleri de dahil olmak üzere tüm kategorilerde yer aldığı Dünya Superbike Şampiyonası’nın yanı sıra yeni FIM Bayanlar Dünya Motosiklet Şampiyonası’ndaki, Yamaha YZF-R7’lerin de ekipmanı olacak. Şampiyona, 14 Haziran’da planlanan altı etaptan birincisinin koşulacağı Misano’da başlayacak. Pirelli, 2018 yılında Supersport 300 Dünya Şampiyonu olarak bir karma motosiklet şampiyonasını kazanan tarihteki ilk bayan pilot unvanını almasından bu yana Ana Carrasco’nun yanında yer alıyor. Bu şampiyonalar Pirelli’nin geleceğin pilotlarına yönelik tüm büyük yarışlarda yer almaya odaklı yarış stratejisini desteklerken; bayanların motor sporlarına iştirakini da kolaylaştırıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin