DEÜ’nün Formula ekibi Romanya’da fırtına estirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) IEEE Öğrenci Topluluğu’na bağlı Formula Yarış Ekibi, Romanya’daki ‘Formula Student 2023’te gururlandıran dereceler elde etti. DEÜ’lü öğrenciler, mühendislik alanında düzenlenen yarışın Romanya etabında; maliyet ve lojistik etabında 1’inci, İçten Yanmalı (CV) Araçlar kategorisi Business Plan Presentation klasmanında 2’nci, Genel Business Presentation klasmanında ise 3’üncülük elde ettiler. DEÜ’lü öğrencilerin yarışta elde ettiği muvaffakiyetleri kıymetlendiren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Uluslararası tertipte Üniversitemizi ve ülkemizi muvaffakiyetle temsil eden ekimizi kutluyoruz. Başarılarıyla gurur duyduk” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) IEEE Öğrenci Topluluğu’na bağlı Formula Yarış Kadrosu (Formula Racing Team), ilk yarışını gerçekleştirdiği sekiz etaptan oluşan Romanya’daki ‘Formula Student 2023’te gururlandıran dereceler elde etti. DEÜ’lü öğrenciler, mühendislik alanında düzenlenen yarışın Romanya etabında; maliyet ve lojistik etabında 1’inci, İçten Yanmalı (CV) Araçlar kategorisi Business Plan Presentation klasmanında 2’nci, Genel Business Presentation klasmanında ise 3’üncü oldu. Her yıl farklı bir ülkede yapılan Formula Student tertibine, yılda yaklaşık 600 üniversite takımı iştirak sağlıyor.

DEÜ İEEE Öğrenci Topluluğu’nun, Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil ettiğini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak; öğrencilerimizi otomotiv dalı de dahil olmak üzere tüm mühendislik alanlarında deneyimli, birebir vakitte bilgisayar ortamında tahlil yapabilen mühendisler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Tıpkı vakitte, Üniversitemizin teoride anlattığı dersleri pratikte uygulayabilmelerini sağlayacak imkanları da öğrencilerimize eksiksiz sunabilmeyi amaçlıyoruz. Tüm bu evrelerde en değerli yaklaşımlarımızdan biri ise doğayı ve çevreyi düşünerek de hareket etmek. IEEE Öğrenci Topluluğu’na bağlı Formula Yarış Kadrosu da mühendislik çalışmalarının memleketler arası platformda muvaffakiyete ulaşmasını sağlamak ve üretilen her araçta verimlilik, yerlilik, inovasyon ve estetiği bulma fikriyle çalışmalar yürütüyor. Romanya’daki uluslararası seviyedeki tertipte, Üniversitemizi ve ülkemizi muvaffakiyetle temsil eden ekimizi kutluyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyoruz” dedi.

 

ULUSLARARASI SEVİYEDE BAŞARILAR

Dünya genelindeki lisans ve yüksek lisans seviyesindeki öğrencilerin mühendislik yeteneklerinin gelişimini hedefleyen müsabakayı ve elde ettikleri muvaffakiyetlerini pahalandıran DEÜ Formula Yarış Ekibi Proje Sorumlusu, DEÜ Metalurji ve Gereç Mühendisliği Kısmı 3’üncü sınıf öğrencisi Veysel Şahin ise şunları kaydetti:

“Ekibimiz bu yıl Romanya’da ilk kez düzenlenen Formula Student müsabakasına iştirak gösterdi. Romanya etabındaki yarışa yapılan müracaatlar sonucunda yalnızca dokuz üniversite iştirak sağlayabildi. Bunlardan biri de Üniversitemiz oldu. Bu milletlerarası tertipte kıymetli dereceler elde etmenin; okulumuzu, ülkemizi ve sponsorlarımızı muvaffakiyetle temsil etmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Tüm sponsorlarımıza, projemizi destekleyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a, Üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına, DEÜ Teknik Atölyeler Daire Başkanlığı ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Bu müsabakada elde ettiğimiz deneyimlerle gelecek yıllarda üniversitemizden ve sponsorlarımızdan aldığımız dayanaklar ile; İspanya, Macaristan, Çekya üzere büyük yarışlara rekabetçi araçlarla iştirak gösterip ülkemizi ve Üniversitemizi en güzel halde temsil etmeye devam etmek istiyoruz.

 

FORMULA STUDENT NEDİR?

İlk olarak 1990 yılından itibaren Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (SAE) tarafından düzenlenmeye başlayan müsabaka, hali hazırda birçok ülkede (ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Çin, Japonya, Avustralya, Brezilya, Hindistan) düzenlenmektedir. Yarışın gayesi; lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin mühendislik yeteneklerinin gelişimi başta olmak üzere; inovatif fikir yapısına sahip, bütçe idaresi konusunda uzman, halkla bağlar ve üretim konusunda deneyimli, grup çalışmasına uygun hareket edebilen bireyler haline gelmesidir. Formula Student 3’ü statik, 5’i dinamik olmak üzere 8 etaptan oluşmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin