Nissan İçin Motor Sporunun Ötesinde Bir Tutku: Formula E

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nissan, en son teknoloji, sürdürülebilirlik ve heyecan verici rekabetin heyecan verici bir birleşimi olan Formula E’nin bir motor sporundan daha fazlası olduğuna inanıyor.

 

Bu spor Nissan için daha yeşil ve daha akıllı bir geleceğe gerçek derin bir değişimi temsil ediyor. 

Nissan, Formula E’yi yarış kazanmanın ötesinde, elektrifikasyon alanındaki onlarca yıllık uzmanlığını paylaşmak ve sürdürülebilirlik taahhüdünü pekiştirmek için ülkü bir platform olarak görüyor.

Nissan: Japonya’nın Formula E’deki tek araba üreticisi

En son elektrikli araç teknolojisini global bir izleyici kitlesi önünde sergilemeye kararlı olan Nissan, ilk yarışına, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 5. Döneminde (2018/2019) çıktı. Nissan, bu seriye katılan ilk ve tek Japon üretici oldu. Nissan müşterilerinin yaptığı 16 milyar kilometreden elde edilen datalar ve içgörüler, Nissan’ın yarış teknolojisi dizaynında kıymetli bir rol oynadı. Bu ortada, yarış pistinde öğrenilen dersler, Nissan’ın yeni jenerasyon yolda giden elektrikli araçlarını şekillendirmeye yardımcı oluyor.

Yarış Arabası: Formula E Gen3

Nissan’ın Formula E’de yarıştığı Gen3 yarış araçları arttan itişli lakin ön tarafta rejenerasyon için bir motora da sahip. Formula-E’de bir yarışta kullanılan gücün en az %40’ı rejeneratif frenleme ile sağlanıyor ve bu da Gen3’leri dünyanın en verimli yarış otomobilleri yapıyor. Gen2 seleflerine nazaran, yeni kuşak Gen3 yarış arabaları %40 daha fazla güç üretiyorlar ve 350 kW azamî güce ve 322 km/saat azami sürate ulaşabiliyorlar. Ayrıyeten Gen2 araçlardan daha hafif ve daha küçük olmaları sayesinde tekerlekten tekerleğe daha süratli ve çevik bir yarış imkanı sunuyorlar.

Çevre: Daha sürdürülebilir bir geleceğe yanlışsız yarış

Formula E, dünyanın tek büsbütün elektrikli tek koltuklu FIA Dünya Şampiyonası ve net sıfır karbon ayak izi ile sertifikalandırılan ilk global spor. Nissan ve öteki iştirakçiler, sıfır emisyon tahlillerine ve sürdürülebilir uygulamalara bağlılıkları sayesinde yenilikçi ve heyecan verici sürüş tecrübeleri sunuyor.

Yarış: Hepsi bir günde

Formula E yarışları süratli formatlarıyla ünlü0. Müsabaka süreksiz sokak pistlerinde gerçekleştiriliyor ve idman, sıralama ve yarışların hepsi birebir gün yapılıyor. Kusur hissesi çok az olduğu için, teknolojik hüner, hazırlık ve sürüş marifeti muvaffakiyetin ana anahtarları. Isınma çeşitlerinin akabinde pole pozisyonu için eleme tarzı, heyecan verici bir sıralamaya gidiliyor. İlk etapta herkese 220 kw dolu batarya hakkı tanınıyor. Sonrasında Ekipler ve pilotlar ikiye ayrılıyor. A kümesi ve B kümesi. Eşleşmeler dönem içerisindeki duruma nazaran belirleniyor. Yarı final etabından sonra ise 250kw dolu bataryaya müsaade veriliyor. Ve pole konumları belirleniyor.  

Formula E bir güç oyunu

Elektrikli güç aktarma organlarında onlarca yıllık uzmanlığa sahip olan Nissan, yarış EV’lerinin performansını artırmak için kapsamlı bilgi birikiminden yararlanıyor. Tüm Gen3 Formula E araçları ortak bir batarya kullanıyor ve azamî 350 kW güce sahip. Formula E’yi öbür motor sporlarından ayıran şey, stratejik güç idaresinin oynadığı roldür. Her şoför, yarış stratejisi ve güç tahsisine ait saliselik kararların bir karışımıyla pistte ilerler ve sonuçta kazananı belirliyor.

Sağır edici gürültü olmadan tüm heyecan

Formula E yarışçılarının fütüristik sesi, ortalama bir arabasından yalnızca 10 desibel daha fazla, yaklaşık 80 desibeldir. Bu düşük gürültü düzeyi, Formula E yarışlarının kent merkezlerine daha yakın yapılmasını ve daha geniş kitleleri çekmesini sağlıyor. Tüm ailenin keyif alabileceği bir aktiflik. Formula E tıpkı vakitte şoförlerin elektrikli araçların heyecan verici performansı konusunda eğitilmesinde de rol oynuyor. Beşerler elektrikli araçların yalnızca pratik, verimli ve etraf için kusursuz değil, tıpkı vakitte sürüşünün de çok eğlenceli olduğunu giderek daha fazla fark ediyor.

Zihinler kıymetlidir: Beyinden Performansa program

Diğer motor sporlarında olduğu üzere Formula E’de de şoförlerin karar verme, süratli reaksiyon verme, gerilim ve yorgunluğa karşı dirençli olma özelliklerine büyük değer veriliyor. Nissan’ın Beyinden Performansa programı, profesyonel yarış şoförlerinin beyinlerinin eşsiz anatomik özelliklerini belirlemek için en son teknoloji beyin görüntüleme ve tahlilini kullanıyor. Beyin haritalaması yoluyla, beyinsel performanslarını optimize etmek için özelleştirilmiş bir şoför eğitim programı hazırlanıyor.

Pilotlar: Oliver Rowland ve Sacha Fenestraz

Japon kültürünün hayranı olan Sacha Fenestraz, grupla yalnızca beşinci yarışında Cape Town E-Prix’sinde pol durumunu ve en süratli Formula E tipini elde etti. Oliver Rowland, Nissan’ın Formula E’ye başladığı yıl olan 2018’de kadroya çaylak olarak katıldı. Rowland, 2020’de Berlin’de kazandığı zafer de dahil olmak üzere Nissan ile altı pole konumu ve altı podyum elde etti. İki şoför strateji konusunda işbirliği yapıyor ve yarışlarda birbirlerinin sonlarını zorlarken pist dışında da birbirlerini destekliyorlar.

Japon mirasını ve daha fazlasını kucaklamak

Nissan yarış aracının kiraz çiçeği görünümü hem grubun Japon mirasına hem de elektrikli araç teknolojisinin temsil ettiği yürekli yeni başlangıca bir selam niteliğinde. Fakat 10. Dönem için Japonya’nın ikonik çiçeğini bir kere daha öne çıkarma kararı bir tasarım tercihinin ötesine geçiyor. 

Tokyo E-Prix: Formula E’nin Japonya’daki ilk yarışı

Nissan Tokyo E-Prix ile birlikte anavatanına ve köklerine geri dönüyor. Japonya’da yapılacak olan bu ilk Formula E yarışı ile Tokyo Big Sight stant merkezini çevreleyen sokaklar 30 Mart’ta büsbütün elektrikli motor sporlarındaki en süratli, en hafif ve teknolojik olarak en gelişmiş araçlara mesken sahipliği yapacak. 2,6 km’lik sokak pistinde 18 güçlü dönüş ve yüksek süratli düzlükler yer alıyor. 20.000’e yakın taraftar, Tokyo’nun göz alıcı silüetinin fonunda aksiyonun ortaya çıkışını izleyecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin