Zorunlu Afet Sigortası Eşya Hasarını da Ödeyecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Steel Sigorta ve Brokerlık CEO’su Abdullah Özcan, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından geçen ay yapılan bir düzenleme ile Mecburî Sarsıntı Sigortası’nın (ZDS) yerini, Mecburî Afet Sigortası’na (ZAS) bırakacağını söyledi. Özcan, yeni düzenlemeyle hem zelzelesi hem de seli teminat altına alacak ZAS’ın kapsamına konuttaki eşyaların da dahil olacağını ve sigortalının ek olarak konut paket sigortası alma maliyetinden kurtulacağını söyledi.

Yeni düzenlemede iş yerleri ve sanayi kesitine yönelik sarsıntı sigortası kurallarında da kıymetli değişiklikler yapıldığına değinen Özcan, iş yerleri için 400 bin lira olan sigorta bedelinin de 2 milyar liraya yükseltildiğini belirtti.

Türkiye’de her yıl ortalama 200’ün üzerinde sel ve su baskını yaşanıyor. Evvelki yıl Sinop, Bartın ve Kastamonu’daki sel felaketi 590 milyon liranın üzerinde bir hasara neden oldu. Sigorta dalı bu hasarın sırf yüzde 18’ini ödedi. Yani hasarın yüzde 80’lere ulaşan kısmı sigortasızdı. Zelzele üzere sel hasarlarının da iktisada yükünü hafifletmek hedefiyle SEDDK’nın uzunca bir müddettir üzerinde çalıştığı bütüncül afet sigortası projesinde son adımlar atılmaya başlandı. DASK kapsamındaki mecburî zelzele sigortası, yerini Mecburî Afet Sigortası’na bırakıyor.

Öngörülen değişikliklerle birlikte Mecburî Zelzele Sigortası’nın yerini, Mecburî Afet Sigortası’na bırakacağını söyleyen Steel Sigorta ve Brokerlık CEO’su Abdullah Özcan, sistemin sigortalılar için çok daha avantajlı hale getirildiğine işaret ederken şöyle dedi:

“DASK hem sarsıntısı hem de seli teminat altına alacak. Düzenlemeyle birlikte ZAS’ın teminat kapsamına, konuttaki eşyalar da dahil olacak. ZDS’de yalnızca konut sigortalandığı için sigortalılar eşyalarını sigorta muhafazasına almak için de ayrıyeten konut paket poliçesi satın almak durumunda kalıyorlardı. Bu da sigortalıya ek bir maliyet getiriyordu. Yalnız burada ufak bir ayrıntı var, sigortalanan konutta eşyanın da sigorta kapsamında olması için kiracılık koşulu aranacak. Bir öbür değerli nokta, Zarurî Zelzele Sigortası olmayan konuta konut paket poliçesi kapsamında zelzele teminatı verilmeyecek. Böylece sigorta şirketi, DASK sigorta bedelinin üzerindeki hasardan sorumlu olacak.”

SEDDK’nın yeni koşullara nazaran yayınladığı örnek tabloya da değinen Özcan, “Konut sigorta bedeli 1 milyon 200 bin lira ve DASK teminat fiyatı 300 bin lira olan birinci derece sarsıntı bölgesindeki bir konutun sigorta bedeli 900 bin lira olacak ve bunun için sigortalı 1.692 lira prim ödeyecek” dedi.

Yeni düzenlemeyle teminatların da yükseleceğini kaydeden Özcan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şu anda DASK’ın ünite metrekare bedeli 3 bin 16 lira. DASK 100 metrekarelik bir konut için ortalama 301 bin 600 lira teminat veriyor. En yüksek teminat fiyatı ise 640 bin lira. Yeni düzenlemeyle 100 metrekarelik bir konut için DASK’ın ödeyeceği fiyat 603 bin lira olacak. En yüksek teminat fiyatı ise 1 milyon 280 bin lira olarak güncellenecek. Öbür taraftan DASK poliçesi de enflasyona endeksli olacak. TÜFE’ye nazaran her ay belirlenen enflasyon oranında sigortalı konutun bedeli de artmış olacak. Lakin bu artış prime yansımayacak, sigortalı ZAS’ı yaptırırken bir kez ödeyecek. Poliçe yenilemelerinde güncel meblağdan ödeme yapacak. DASK poliçesi enflasyona endeksli olacağı için de zeyilname sorunu yaşanmayacak. Kahramanmaraş zelzelesinde sigorta şirketleri ile sigortalılar ortasındaki en büyük meseleler da burada yaşandı. Zeyilname yaptıranlar hasarlarını artan teminatlar üzerinden alırken yaptırmayanlar eski meblağlar üzerinden yani daha düşük ödeme aldılar.”

 

Muafiyet alarak priminizi düşürebilirsiniz

Yeni sistemde konutlara yapılan zelzele sigortasında sigorta şirketlerinin yüzde 2 oranında muafiyet uygulayabileceklerine de dikkat çeken Özcan “Yani oluşabilecek hasarın muhakkak bir meblağını sigortalı üstlenebilecek. Muafiyet yüzdesi artıkça sigorta şirketleri de primde indirim yapacak. Örneğin, sigortalı yüzde 10 muafiyet isterse sigorta şirketi fiyatta yüzde 35’lere varan bir indirim uygulayacak. Bu nedenle küçük hasarların belirli bir fiyatını sigortalı üstlenirse daha az prim ödeme bahtına sahip olacak” dedi.

Yeni düzenlemede iş yerleri ve sanayi bölümüne yönelik zelzele sigortası koşullarında da değerli değişiklikler yapıldığını söyleyen Özcan, iş yerleri için 400 bin lira olan sigorta bedeli limitinin 1 Ağustos’tan itibaren 2 milyar liraya yükseltildiğini kaydetti.

 

Poliçe artış suratı düştü

Kahramanmaraş zelzelelerinin öncesinde Türkiye genelindeki konutların yüzde 55.10’u DASK poliçesi yaptırmışken bugün sigortalılık oranının yüzde 58.70’e çıktığını belirten Özcan, “Deprem öncesinde Türkiye genelindeki 20 milyon konuttan 11 milyonu mecburî sarsıntı sigortalıyken bugün 11.7 milyon konut sigortalanmış durumda. Sigortalılık oranının en fazla Doğu Anadolu’da arttığını görüyoruz. Doğu Anadolu’da 868 bin konuttan 442 bini sigortalıyken bugün sigortalı konut sayısı 498 bine yükselmiş durumda. Fakat son aylarda poliçe satışında azalma var. Zelzele sonrası ilk üç ayda 1 milyon yeni poliçe yapıldı fakat sonrasında poliçe yaptırma suratı yavaşladı” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Bir Cevap Yazın

Bizi Takip Edin